Logo Przewdonik Katolicki

Módlmy się razem

Kamila Tobolska
Fot.

Ekumenizm to nie jest kwestia mody, ale to kwestia naszego zbawienia.

„Ekumenizm to nie jest kwestia mody, ale to kwestia naszego zbawienia”.

 

Na tę prawdę zwrócił uwagę uczestników nabożeństwa ekumenicznego, które sprawowano 22 stycznia w poznańskiej cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja, dominikański kaznodzieja o. Maciej Biskup. Mówiąc o relacjach między wyznawcami Chrystusa należącymi do różnych Kościołów, przestrzegł, że „albo dzisiaj jako chrześcijanie okażemy sobie miłosierdzie, albo też, jak mówi Chrystus, nieubłagalny będzie sąd, który nas czeka”, bowiem „wiarę trzeba przełożyć na miłość”.

Nabożeństwo to odbyło się w ramach trwającego od 18 do 25 stycznia Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są w tym roku słowa zawarte w Dziejach Apostolskich: „Trwali oni w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2, 42), odnoszące się do czasów pierwotnego, niepodzielonego jeszcze Kościoła. W Poznaniu ten tydzień tradycyjnie już rozciąga się w czasie i przestrzeni. Organizowane bowiem w jego ramach przez Poznańską Grupę Ekumeniczną (PGE) nabożeństwa odbywają się nie tylko w samym mieście, ale na terenie całej archidiecezji poznańskiej, m.in. w Lesznie, Kościanie, Pniewach czy Wronkach i trwają aż do 29 stycznia. – To jest umowna nazwa „tydzień modlitwy”, bo w zasadzie nic nas nie ogranicza, abyśmy modlili się nie tylko między 18 a 25 stycznia, kiedy formalnie ten tydzień ma miejsce, ale abyśmy modlili się o jedność zawsze i wszędzie tam, gdzie ktoś chce nas zaprosić na taką modlitwę, gdzie ktoś chce razem z nami modlić się, nawet jeśli nieco inaczej myśli – zauważył ks. Jan Ostryk z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, współprzewodniczący PGE.

 


Organizatorem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji poznańskiej jest Poznańska Grupa Ekumeniczna. Ta powstała w 2001 r. inicjatywa ekumeniczna gromadzi duchownych sześciu Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego. Więcej informacji na: www.ekumeniapoznan.wordpress.com.

 

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki