Logo Przewdonik Katolicki

Święty Łukasz – mistrz opowieści

Elżbieta Wiater
Guido Reni, Św. Łukasz Ewangelista, 1621 r. | il. Wikimedia

Skoro dzieło każdego artysty zawiera w sobie niepodrabialny ślad jego osobowości, to ile o św. Łukaszu Ewangeliście można powiedzieć na podstawie jego dwóch dzieł należących do kanonu Nowego Testamentu?

O kazuje się, że całkiem sporo. Dane te znajdują się zresztą nie tylko w pismach tego autora, ale pojawia się on także w Liście do Kolosan św. Pawła i pismo to potwierdza przesłanki, jakich dostarcza grecki tekst Ewangelii. Zacznę więc od tej właśnie warstwy – języka i sposobu konstruowania opowieści.

Elegancko i z klasą
Z czterech Ewangelii to właśnie Łukaszowa jest napisana najlepszą greką. Nadto autor doskonale wiedział, jak wykorzystać język do przekazania tego, co chciał powiedzieć. Jest to zresztą opinia nie tylko współczesnych specjalistów, ale już św. Hieronima, dla którego ten język nie był ani martwy, ani egzotyczny. Zresztą misterność tych dwóch dzieł nie kończy się na tym.

 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 42/2024, na stronie dostępna od 14.11.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki