Logo Przewdonik Katolicki

Ta śmierć staje się symboliczna

Piotr Zaremba
fot. Magdalena Bartkiewicz

Nawet jeśli czasem była w tym jego oglądaniu się na czasy solidarnościowej rodziny pewna naiwność, to ona wyrażała jego intencję nieranienia innych

Mógłbym napisać o tym, czy amerykańska demokracja upada. O pytaniu, czy Donald Trump staje się – wedle słów kolegów Łukasza Jasiny i Łukasza Adamskiego, ale też wpadłem na to skojarzenie – demonicznym Jokerem rozsadzającym system. Albo i o polskich celebrytach, którzy nie rozumieją, czego się od nich oczekuje, skoro załatwili sobie wcześniejszy dostęp do szczepionki.
Ale już po pogrzebie napiszę o zmarłym ostatniego dnia strasznego roku 2020 ojcu Macieju Ziębie. Z pewnym zawstydzeniem to robię, bo mam związane z nim czysto osobiste poczucie. Nie łapałem chwili, żeby z nim rozmawiać i korzystać z jego taktownej mądrości. Choć wyczuwałem jego osobistą sympatię, a pierwszy wywiad przeprowadziłem z nim w głębokich latach 90. Choć byłem dwa razy jego gościem w letniej szkole Instytutu Tertio Millennio pod Krakowem. Teraz żal.
Ważne jest to, że miał piękny życiorys. Z pierwszym rozdziałem w opozycji przed rokiem 1980, nim jeszcze został księdzem i dominikaninem. Że wpadł na pomysł, aby formować młodych ludzi, myślę tu o Tertio Millennio, w tak bardzo delikatny i taktowny sposób. Podsuwając im różnych wykładowców i różne oferty intelektualne, jednak układające się w spójną drogę. Że był kustoszem nie przesłodzonej pamięci, a realnego dorobku umysłowego Jana Pawła II.
Dla mnie najważniejsze jest co innego. Współczesny kryzys Kościoła, jego autorytetu i powołania, owocuje rozmaitymi przesadami w postawach jego kapłanów. Jedni tak dalece zamykają się w odruchu obronnym (skądinąd zrozumiałym), że stają się dziwadłami podobnymi do człowieka-bizona okupującego amerykański Kongres. Inni z kolei paktują z nowymi ideami tak mocno, że nie bardzo pamiętają, po co zostali kapłanami. I kończą, próbując się przypodobać już nie tylko ulotnym modom, ale postawom nihilistycznym. 

PK-2.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 3/2021, na stronie dostępna od 24.02.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki