Logo Przewdonik Katolicki

Kolędowe nawrócenie

Monika Białkowska
fot. MlodziDuchem/facebook

Kolęda w pandemii będzie trudniejsza. Nie uzupełni kartotek, nie zasili parafialnych kont. Z pewnością jednak może nauczyć nas więcej niż wszystkie poprzednie.

O tym, że tegoroczne wizyty kolędowe nie będą mogły odbywać się jak dotąd, można było nieśmiało przewidywać jesienią. W grudniu już nikt nie miał wątpliwości: trzeba będzie znaleźć na nie nową metodę. 

Zostawiona na później
Zasadniczo – jeśli przyjrzeć się rozwiązaniom w poszczególnych diecezjach i parafiach – rozwiązania oscylowały wokół trzech modeli. 
Pierwszy, najprostszy, acz niosący ze sobą ryzyko, że kolęda w ogóle się nie odbędzie, to jej przełożenie na okres wielkanocny. Taka decyzja została podjęta chociażby przez biskupa włocławskiego dla całej jego diecezji. Rozwiązanie to z jednej strony najmniej narusza zwyczaj i nie wymaga szukania nowych form. W różnych krajach wizyty duszpasterskie odbywają się w różnych okresach roku, nie są koniecznie związane z Bożym Narodzeniem. Mogą odbywać się w Wielkim Poście lub właśnie po Wielkanocy. Nie nazywają się wówczas „kolędą”, ale istota pozostaje taka sama: to duszpasterskie spotkanie w domu parafian, głównie na krótką modlitwę. Ryzyko, jakie się wiąże z przyjęciem w Polsce takiego właśnie rozwiązania – w drodze pandemicznego wyjątku – polega jednak na nieprzewidywalności pandemii. Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat na wiosnę. Nikt nie daje nam gwarancji, że będziemy funkcjonować normalnie, więc możliwe jest, że kolędę znów trzeba będzie odwołać lub przełożyć na czas nieokreślony. Dodatkowo, jeśli kolęda „od drzwi do drzwi” będzie niemożliwa, trudniej będzie wtedy uciec się do nietypowych rozwiązań. Wydaje się, że choć dziś wierni oczekujący na kolędę są gotowi się na takie nietypowe rozwiązania zgodzić, w okresie wielkanocnym będzie im trudniej: nie kojarzą Wielkanocy z wizytą księdza, więc zwyczajnie nie będą nią zainteresowani. 

PK-03.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 3/2021, na stronie dostępna od 24.02.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki