Logo Przewdonik Katolicki

Deficyt miłości

Jarosław Jurkiewicz
fot. Ivan Grixti

W ich domach alkohol był na pierwszym miejscu, zaraz za nim była przemoc. Za to nie było bezpieczeństwa, szacunku i akceptacji. Choć są dorośli, wciąż cierpią z powodu trudnego dzieciństwa. Niektórzy próbują posklejać poranioną psychikę.

Wychowanie w rodzinie, w której dużo się piło, zostawia różne ślady w psychice. Poczucie niższej wartości, lęk przed światem, przesadny perfekcjonizm. Często skutkiem jest także ucieczka w alkohol, zachowania nałogowe. Psychologowie mówią, że to syndrom DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików. Pomóc może długoterminowa terapia.
  
Ojciec przegrał
W domu Piotra piło się od zawsze. Sam szybko poszedł w alkohol. Pił przez 16 lat.
Pił jego dziadek i ojciec. Kiedy skończył się PRL, ojciec się pogubił. Stracił pracę, codziennie był pijany. – W domu wciąż były awantury. Latały butelki. Matka chyba po cichu życzyła ojcu śmierci – wspomina. – Czasem wylała na niego wrzątek z ziemniaków. Kilka razy dźgnęła go nożem. Kiedyś przypaliła go żelazkiem.
Kiedy Piotr skończył 15 lat, matka postanowiła rozwiązać problem. – Wniosła pozew o rozwód, wierzyła, że w ten sposób pozbędzie się ojca z domu. I zrobiła mi wielką krzywdę: chciała, żebym zeznawał przeciw niemu w sądzie. Jak ja miałbym potem spojrzeć mu w twarz?
Rozwód został orzeczony, mieszkanie podzielono. – Dwa malutkie pokoje, ciągły smród wódki. Matka codziennie wygłaszała kilkugodzinny monolog na temat ojca. Mnóstwo bluźnierstw. Przykro było tego słuchać. I w tym wszystkim ja i starszy brat – dorastający mężczyźni.
Rodzina żyła w nędzy. – Matka kupowała dwie pieczarki, robiła z tego sos, gotowała makaron, dodawała mały kotlecik. Taki obiad jedliśmy miesiącami. Nigdy nie jadłem świeżego chleba – wspomina.
Więc zanim zaczął nałogowo pić, kompulsywnie jadł. Trenował piłkę ręczną, pojawiły się pieniądze. Klub wykupił mu obiady. – Dużo zupy, surówek. Kompulsywne jedzenie to było odreagowanie nagromadzonych emocji – wyjaśnia.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2019, na stronie dostępna od 02.07.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki