Logo Przewdonik Katolicki

Zanurzeni w muzyce

Joanna Mazur
fot. Ksenia Shaushyshvili

Nie uczą nut, ale muzyki. Nie uczą teorii, ale czerpania radości z praktycznego muzykowania. Aleksandra Bręńska i Teresa Wosicka za pomocą teorii prof. Edwina E. Gordona prowadzą zajęcia muzyczne dla… niemowląt.

Podłoga ułożona z piankowych puzzli, miękkie kolorowe piłeczki. Na pierwszy rzut oka salka, w której odbywają się „KrasnoNutki” nie wygląda na miejsce, gdzie uczy się muzyki. Żadnych instrumentów, bębenków, cymbałków czy grzechotek. Na podłodze siedzą już Ignaś, Maksiu, Hania i Zosia, a obok trzy mamy i jeden tata. – Wita nas magiczny świat, kolory dźwięków, melodie barw. Wejdźmy razem w śpiewny gwar, muzykowania odkryjmy czar! – piosenkę stworzoną dla tych zajęć przez Olę śpiewa pięknym głosem Teresa, która prowadzi dzisiejsze zajęcia. Po chwili dołączają do niej rodzice. Maksiu wydaje spontaniczny okrzyk, który prowadząca powtarza i wplata do kolejnej melodii. Po chwili każde dziecko jest witane indywidualnie, a jego imię pojawia się w spontanicznej piosence, po czym następują gromkie brawa.

Nagle w pokoju pojawia się długi, pluszowy wąż. – Idzie wąż wąską dróżką, nie porusza żadną nóżką. Poruszałby gdyby mógł, lecz wąż przecież nie ma nóg! – Teresa rytmizuje wiersz Ludwika Jerzego Kerna, który już po chwili zachęca uczestników do improwizowania na neutralnych sylabach. Dzieci z zainteresowaniem podążają za maskotką i wydają coraz więcej dźwięków.
 
Początki
Teresa i Ola poznały się w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie studiowały razem rytmikę. – Od początku miałam w sercu pragnienie, by pracować z niemowlakami, a nasze studia przygotowywały nas bardziej do pracy z dziećmi od 2,5 roku życia. Przyznam, że czułam się niekompetentna, by prowadzić zajęcia z młodszymi dziećmi. Wiedziałam, że metody, których się uczę, nie są dla nich najlepszymi z możliwych. Podczas studiów dowiedziałam się, że jest ktoś taki jak profesor Edwin Elias Gordon. Osobiste poszukiwania zaprowadziły mnie do teorii uczenia się muzyki, którą stworzył, a w której bardzo dużo miejsca zajmuje niemowlęctwo i wczesne dzieciństwo.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2019, na stronie dostępna od 02.07.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki