Logo Przewdonik Katolicki

Krew Boga – dwa skrzydła ołtarza

Wiesław Kot
fot. Bartosz Mrozowski

Budować gmach kościoła na wzniesieniu czy raczej umacniać Kościół w sercach ludzkich – ten odwieczny dylemat oświetla w pojemnej filmowej metaforze Krew Boga Bartosza Konopki.

Historia rozwija się niespiesznie, w rytmie wizualnej ballady, która rozwija przed oczami widza starannie, wręcz po malarsku zakomponowane kadry. Z poszanowaniem zarówno dla surowości przyrody, jak i ludzkiego życia, gdzieś u zarania średniowiecza. No i nieustanna troska, by uzyskać jak najwięcej wolnej przestrzeni między niebem a ziemią. Rozumiemy: to przygotowanie areny, na której będą rozgrywać się sprawy w międzyludzkim poziomie i w metafizycznym pionie. Na ekranie nieustannie dialogują z sobą pasma czerni, rzadko przegradzane promieniem słonecznym. To wykładnia mroków ludzkiej duszy, do której tylko z rzadka dociera Światło z wysoka. Poza tym w grze są elementarne żywioły: niebo, woda, skały, piasek i ogień. Wszystko to wnosi do dzieła powagę i podniosłość chorału  gregoriańskiego. Tym bardziej że w tle toczącej się na bieżąco historii raz po raz słychać deklamacje psalmów.
 
Ewangelizacja – nieodwołalnie
Do lądu pokrytego otchłannymi lasami, tonącego w wiecznym cieniu, jawiącego się jako otchłań, czeluść dobija łódź wioząca rycerzy przybywających tu z misyjnym posłaniem. Większość z nich nie doczekała końca podróży, teraz są pospiesznie grzebani w nadmorskim piasku. W głąb tego dziewiczego lądu między mieszkańców, którzy niewiele różnią się od zwierząt, wkracza chrześcijański rycerz, dzierżąc przed sobą drewniany krzyż. Już wiadomo, że otwiera się dla tego miejsca nowy rozdział w historii, że odtąd nic już nie będzie podobne do tego, co było. Że właśnie nastaje nieodwołalnie nowa cywilizacja. A przecież mieszkający tu lud dochował się własnej długiej historii. Nosi sobie tylko właściwe stroje, ma własny język, zakorzenione  z dawna zwyczaje, muzykę, która towarzyszy mu w rozmaitych fazach życia, także własne wierzenia.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2019, na stronie dostępna od 02.07.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki