Logo Przewdonik Katolicki

Być jak Piotr

Błażej Tobolski
Fot.

Prosimy Boga o to, by władze miasta Poznania i jego mieszkańcy mogli cieszyć się pomyślnością i pokojem oraz by dochowali wierności tej samej Ewangelii, której służyli święci Apostołowie Piotr i Paweł.

– Prosimy Boga o to, by władze miasta Poznania i jego mieszkańcy mogli cieszyć się pomyślnością i pokojem oraz by dochowali wierności tej samej Ewangelii, której służyli święci Apostołowie Piotr i Paweł.

 

Tak modlił się abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej liturgii sprawowanej 29 czerwca w katedrze, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Tego dnia bowiem, kiedy Kościół czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła, bazylika archikatedralna i miasto Poznań obchodzą swoje święto patronalne.

 

Kolumny Kościoła

– Oddajemy dziś cześć dwom wielkim kolumnom Kościoła: św. Piotrowi, któremu Chrystus powierzył misję rozkrzewiania wiary wśród Żydów oraz św. Pawłowi, któremu Pan nasz powierzył podobną misję wśród pozostałych narodów – zaznaczył metropolita poznański. Podkreślił jednocześnie, że podczas modlitwy „nawiązujemy bezpośrednią łączność z tymi Apostołami, a przez nich z Jezusem Chrystusem, naszym pierwszym i jedynym nauczycielem”, bowiem przeżywamy „tę samą wiarę w prawdę objawioną, niewzruszoną i zawsze promieniującą”. Podczas Mszy św., w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich działających na terenie archidiecezji, dziękowano też Bogu w sposób szczególny za życie, świadectwo i naukę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy, jak podkreślił abp Gądecki, „głosili wiarę słowem i krwią i której świadectwo nam pozostawili”.

 

Droga św. Piotra

Z kolei w wygłoszonej homilii abp Migliore, mówiąc o św. Piotrze – pierwszym z Apostołów, zauważył, że aby stać się prawdziwym świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego, musiał on najpierw przejść kryzys wiary, by zrozumieć, że to on sam potrzebuje zbawienia Jezusa i że „potrzebuje doświadczyć na sobie Bożego Miłosierdzia, aby później nieść je innym ludziom”. Dopiero od tego momentu św. Piotr stał się głosicielem Ewangelii „zdolnym przekazywać w pełni posłanie Jezusa, zdolnym do dania świadectwa, co to znaczy wierzyć w Chrystusa, co znaczy być chrześcijaninem”.

Zdaniem nuncjusza również nowa ewangelizacja nie wyczerpuje się w nowych programach i strukturach, które mają jej służyć, ale tak na dobre zaczyna się właśnie w sercu każdego chrześcijanina. – Chodzi o to, żeby każdy z nas przebył drogę św. Piotra. Każdy z nas musi bowiem doświadczyć łaski miłosierdzia, znaku przebaczenia, codziennego sensu zmartwychwstania, które Bóg nam obiecuje. Każdy z nas musi też nauczyć się dzielić tym doświadczeniem z innymi ludźmi – przekonywał abp Migliore.

 

 


 

 

Biskupi jubileusz

15. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej obchodził w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła bp Marek Jędraszewski, który przewodniczył nieszporom odprawianym tego wieczoru katedrze. Uczestniczący w modlitwie przedstawiciele duchowieństwa i wiernych świeckich archidiecezji życzyli Jubilatowi, aby Duch Święty umacniał go, prowadził i uświęcał w dalszej posłudze pasterskiej. Natomiast bp Jędraszewski zachęcił zebranych do szczególnej modlitwy w intencji Piotra naszych czasów – Benedykta XVI, aby niestrudzenie utwierdzał nas w wierze.

Bp Marek Jędraszewski otrzymał święcenia biskupie w poznańskiej katedrze w uroczystość jej patronów, 29 czerwca 1997 r. Udzielił mu ich ówczesny metropolita poznański abp Juliusz Paetz, a współkonsekratorami byli abp Zenon Grocholewski, sekretarz Sygnatury Apostolskiej − dzisiaj kardynał, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego oraz abp Marian Przykucki, nieżyjący już ówczesny metropolita szczecińsko-kamieński.

DB

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki