Logo Przewdonik Katolicki

"Niezakrapiane" wesele

Justyna Sowa
Fot.

Zaśpiewa didżej, zagrają górależe Polska trzeźwości nie lęka się wcale

„Zaśpiewa didżej, zagrają górale że Polska trzeźwości nie lęka się wcale

 

W tym roku po raz osiemnasty odbędzie się ogólnopolskie spotkanie małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. Uczestnicy spotkają się w Krakowie i przez cztery dni będą wspólnie świętować. Termin uroczystości (2–5 sierpnia) także nie jest przypadkowy, bowiem miesiąc sierpień jest w naszym kraju miesiącem trzeźwości.

 

18 lat temu…

Pomysł corocznych spotkań zrodził się spontanicznie. W 1994 r. podczas audycji w Radiu Maryja na temat organizacji wesel bezalkoholowych jako ekspert wypowiadał się ks. Władysław Zązel, proboszcz w Kamesznicy, który dzięki swym wysiłkom już wtedy zorganizował ponad 100 takich wesel w swojej parafii. Okazało się potem, że par, które na swoim przyjęciu ślubnym nie podały alkoholu jest więcej. Ks. Zązel więc zaproponował im wspólne spotkanie u siebie w parafii. Tak się zaczęło i chyba nikt nie spodziewał się, że dzieło to osiągnie takie rozmiary. 10 lat później jubileuszowe spotkanie w stolicy zgromadziło 700 osób. W 2006 r. powstało nawet stowarzyszenie „Wesele Wesel”, którego celem jest krzewienie idei trzeźwości w społeczeństwie oraz propagowanie zdrowego stylu życia bez alkoholu.

 

Dobro trzeba propagować

Obecnie spotkania takie organizowane są rokrocznie, a idea wesel bez alkoholu znana jest w całej Polsce. Ale nie zawsze tak było. – Pierwsze pary, które decydowały się na takie przyjęcia miały rzeczywiście trudno, ale dziś szlaki są już przetarte – mówią Agata i Stanisław Gorczowscy, małżonkowie koordynujący tegoroczne spotkanie w Krakowie, którzy sami mieli „niezakrapiane” wesele. – Dojrzewaliśmy w oazie młodzieżowej, na bazie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, dlatego dla nas wesele bezalkoholowe było czymś naturalnym – tłumaczą. Kiedy pytam ich, dlaczego tak bardzo angażują się dziś w krzewienie tej idei dalej, odpowiadają, że dobro, mimo że wiele nas ono kosztuje, trzeba propagować.

 

Bez alkoholu się… opłaca

Istnieje wiele korzyści z organizacji wesela bezalkoholowego. Tym bardziej podkreślają je ci, którzy takie wesele zorganizowali. Wśród najważniejszych wskazują krzewienie postawy trzeźwości i świadectwo wiary. Ponadto dziecko poczęte w noc poślubną wolne jest od ryzyka wystąpienia chorób związanych z obecnością alkoholu w organizmach rodziców. Warto podkreślić także, że pary decydujące się na wesele bezalkoholowe mogą otrzymać specjalne błogosławieństwo od księdza biskupa.

 

Dołączcie do nas!

Zaproszenie do wzięcia udziału w „Weselu Wesel” w Krakowie organizatorzy kierują do małżeństw (wraz z dziećmi), które miały wesele bezalkoholowe oraz do narzeczonych, którzy dopiero planują takowe zorganizować. Wśród propozycji dla uczestników spotkania są m.in. wykłady znanych w środowisku osób, które podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, wspólna modlitwa i zabawy. Punktem kulminacyjnym będzie sobotni wieczór, podczas którego uczestnicy przejdą w Marszu Trzeźwości Drogą Królewską z Rynku Głównego na Wawel. Tam zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, w trakcie której pary dokonają odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Następnie wszyscy wezmą udział w hucznym, bezalkoholowym weselu wesel.

Organizatorzy pragną, aby był to czas wspólnych rozmów i wzrastania, ale także czas odpoczynku i radości z przebywania ze sobą.

 


 

Jeśli na twoim przyjęciu ślubnym nie było alkoholu lub dopiero planujesz wesele bezalkoholowe odpowiedz na zaproszenie i przyjedź na „Wesele Wesel” do Krakowa! Szczegółowy plan oraz zapisy na www.weselewesel.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki