Dzień w Łagiewnikach
Piątkowe przedpołudnie upłynęło pod znakiem wykładów. Podczas gdy rodzice słuchali m.in. o tym, jaki wpływ ma miłość małżonków na brak uzależnień u dzieci, ich pociechy przeżywały wspólny czas zabaw z opiekunami. Młodzież natomiast uczestniczyła w warsztatach „Wolni, bo czyści”, które poprowadzili dla nich Beata i Marcin Mądrzy, dzieląc się własnym doświadczeniem.
Po południu, kiedy nad Łagiewnikami zbierały się burzowe chmury, weselnicy przybyli do sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Eucharystię, którą transmitowała TVP Info Kraków. Rozłożony sprzęt filmowy stał się główną atrakcją dla najmłodszych mężczyzn, którzy wykorzystując chwile nieuwagi rodziców, wyruszali w pobliże bocznych kamer, by z bliska zobaczyć, jak to działa. Co rusz we wnętrzu sanktuarium, obok słów sprawowanej liturgii, słychać było tupot małych bucików, a zaraz potem trochę większych. Gdzieniegdzie pobrzmiewał płacz maluchów. Wyczuwało się, że tutaj, przed Panem, stoją rodzice z dziećmi – prawdziwe rodziny.
Podczas homilii ks. Mirosław Żak, duszpasterz trzeźwości archidiecezji krakowskiej, nawiązując do Ewangelii mówił, że Chrystus naucza niepopularnych postaw i zachowań, których świat nie akceptuje. – Taką niepopularną postawą jest postawa abstynencji – podkreślił, zwracając się do uczestników Wesela Wesel. I dodał, że choć nie wie, czy uda się powstrzymać morze alkoholu, które przelewa się przez Polskę, to trzeba, podobnie jak Noe, budować arki i płynąć pod prąd. Jedną z nich jest inicjatywa Wesela Wesel.
Bezpośrednio po Mszy św. weselnicy uczestniczyli w Koronce do Miłosierdzia Bożego. A dokładnie w momencie, kiedy wyszli z sanktuarium rozpoczęła się burza. Spadł ulewny deszcz, któremu towarzyszyły pioruny i błyskawice. Przestało padać dopiero przed koncertem uwielbieniowym, który miał miejsce w podziemiach bazyliki. Połączony był z wieczorem świadectw.
Ludzie przystawali i robili zdjęcia
Sobota to znów przedpołudniowe wykłady dla dorosłych, zabawy i gry dla dzieci. Ks. Jan Reczek mówił o zagrożeniach duchowych, jakie czyhają na człowieka w obliczu współczesności. Młodzi natomiast wzięli udział w warsztatach, podczas których grali w profilaktyczną grę CUDER. Towarzyszyły jej dyskusje na ważne, życiowe tematy.
W upalne popołudnie uczestnicy Wesela Wesel przeszli przez centrum Krakowa w Marszu Trzeźwości. Wyruszyli sprzed kościoła mariackiego i ulicą Grodzką, a więc tzw. Drogą Królewską, dotarli na Wawel, manifestując tym samym postawę życia w trzeźwości. Wielu z uczestników marszu ubranych było w stroje regionalne, które dodawały barwności pochodowi. Wszystkiemu towarzyszyło ogromne zainteresowanie przechodniów i zagranicznych turystów, których w tym czasie w Krakowie jest bardzo dużo. Ludzie przystawali, by popatrzeć na maszerujących, uśmiechali się i robili zdjęcia.
Po przemarszu w katedrze wawelskiej miała miejsce specjalna, uroczysta Eucharystia, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Zwracając się do zgromadzonych, którzy mieli wesela bezalkoholowe, metropolita krakowski powiedział: – Taki model wesela owocuje poszerzaniem się grona trzeźwych i szczęśliwych rodzin w naszej ojczyźnie.
Po homilii małżonkowie odnowili swe przyrzeczenia. Kilkadziesiąt par zwróciło się do siebie, niektórzy jak wtedy podali sobie dłonie i patrząc w oczy odnowili ślubowanie.
Na zakończenie Mszy św. każda rodzina otrzymała indywidualne błogosławieństwo od kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita krakowski podziękował także za zaangażowanie w to szlachetne dzieło i zapewnił o swojej pamięci w modlitwie.
– Normalnością człowieka jest być trzeźwym – podkreślał na zakończenie Eucharystii na Wawelu ks. Władysław Zązel, pomysłodawca spotkania Wesele Wesel.
Następnie, jak po ślubie przystało, sobotni wieczór i noc upłynęły weselnikom na tańcach i hulankach. Zabawa trwała do rana. Oczywiście bezalkoholowa.
Szczypta historii
Wesela Wesel od 1994 r. organizowane są z inicjatywy ks. Władysława Zązla, który będąc duszpasterzem trzeźwości i kapelanem klubów abstynenckich diecezji bielsko-żywieckiej oraz proboszczem w Kamesznicy, całym sercem zaangażowany jest w krzewienie postaw trzeźwości w narodzie. W swojej parafii zorganizował już ponad 100 wesel bezalkoholowych.
Pierwsze spotkanie Wesela Wesel odbyło się w 1994 r. właśnie w Kamesznicy i od tamtej pory organizowane są rokrocznie w różnych miastach Polski. Podczas Wesela Wesel w 2006 r. we Wrocławiu uczestnicy powołali do życia Stowarzyszenie „Wesele Wesel”, które postawiło sobie za cel propagowanie postawy trzeźwości oraz związanego z tym zdrowego stylu życia.
W tym roku spotkanie odbyło się po raz 18., przybyło na nie 61 rodzin. Wśród uczestników znalazły się cztery pary narzeczonych i 11 małżeństw, które przybyły po raz pierwszy. Kraków gościł rodziny z całej Polski, wśród nich, oprócz tych z diecezji krakowskiej, m.in. z diecezji: przemyskiej, rzeszowskiej, warszawskiej, wrocławskiej, bydgoskiej i poznańskiej.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













