Logo Przewdonik Katolicki

Trzynaste Wesele

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

W Bydgoszczy po raz trzynasty spotkały się małżeństwa, których śluby były organizowane bez kropli alkoholu. Trwa radosne spotkanie Wesele Wesel. Wszystko zaczęło się w 1994 roku, a konkretnie od ślubu państwa Elżbiety i Lecha Polakiewiczów, autorów rodzinnych programów w Radiu Maryja. Do wzięcia udziału w audycji poświęconej organizowaniu bezalkoholowych ślubów...

W Bydgoszczy po raz trzynasty spotkały się małżeństwa, których śluby były organizowane bez kropli alkoholu. Trwa radosne spotkanie „Wesele Wesel”.

Wszystko zaczęło się w 1994 roku, a konkretnie od ślubu państwa Elżbiety i Lecha Polakiewiczów, autorów rodzinnych programów w Radiu Maryja. Do wzięcia udziału w audycji poświęconej organizowaniu bezalkoholowych ślubów zaprosili księdza Władysława Zązla, proboszcza z Kamesznicy, członka Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski, a także kapelana Związku Podhalan, który w swojej parafii zachęcił już wtedy ponad sto par do organizowania tego typu wesel. Autorzy audycji nie spodziewali się takiej fali telefonów od wielu par małżeńskich, które wspominały swoje bezalkoholowe wesela. To zadecydowało, że ksiądz Zązel zaprosił je rok później do swojej parafii w Kamesznicy. Było to pierwsze spotkanie „Wesele Wesel”.

Ksiądz Władysław Zązel już w 1986 roku stworzył oryginalną „proboszczowską ustawę”, która zachęca do organizowania zarówno wesel, jak i innych ważnych uroczystości rodzinnych bez alkoholu. Każda rodzina, która zadeklaruje takie postanowienie, wpłaca swojemu proboszczowi kaucję zwracaną w przypadku bezalkoholowego wesela, w przeciwnym razie kaucja przepada na rzecz budowy kościoła. Warto tutaj dodać, że ten niestrudzony orędownik trzeźwości w tym roku obchodzi trzy jubileusze: 40-lecia kapłaństwa, srebrny proboszczostwa oraz 65-lecie urodzin.

Twórcy idei „Wesele Wesel” zaznaczają, że misją ich ruchu jest krzewienie idei wesel bezalkoholowych, aby podkreślić, że prawdziwa radość chrześcijańskiego wesela wypływa z radości otrzymania przez państwa młodych sakramentu małżeństwa, z radości z ich wzajemnej miłości i z radości z powstania nowej rodziny.

Na spotkania „Wesela Wesel” przyjeżdża coraz więcej par małżeńskich, także spoza granic naszego kraju. W to niezwykłe dzieło coraz aktywniej włączają się małżeństwa z Austrii, Francji, Niemiec, a nawet dalekiej Australii. Jak twierdzą uczestnicy spotkań, do uczestnictwa w nich przyciąga zarówno rodzinne świętowanie, jak i potrzeba głębokiej refleksji. Spotkania sprzyjają także wspólnej modlitwie oraz rozmowie, na które często w domu nie ma czasu.

W 1999 roku grupa członków „Wesela Wesel” udała się z pielgrzymką do Watykanu, gdzie ich dzieło osobiście pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki