Logo Przewdonik Katolicki

Caritas transparentna

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej opublikowała sprawozdania finansowe i merytoryczne za rok 2011. To dobra praktyka i przykład dla innych.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej opublikowała sprawozdania finansowe i merytoryczne za rok 2011. To dobra praktyka i przykład dla innych.

 

W tym roku ministerstwo wprowadziło obowiązkowy formularz sprawozdania merytorycznego. Placówki Caritas pomogły 64 436 osobom, jednak formularz merytoryczny nie mówi niczego o pracy tych placówek ani o przeprowadzonych w ciągu roku akcjach na rzecz potrzebujących. Sprowadzenie ludzi do kolumny cyfr – akcentuje ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej – nie oddaje charakteru naszej pracy, dlatego też na stronie internetowej publikujemy dodatkowo informację o działalności krakowskiej Caritas.

 

Pieniądze na stół

W 2011 r. zarówno przychody, jak i koszty sięgnęły prawie 19 mln zł. Prawie 6 mln warta była żywność – ok. 24 tys. ton – w ramach programu PEAD finansowanego przez Unię Europejską. Dotacje i refundacje otrzymane od instytucji samorządowych i państwowych oraz NFZ na realizację zleconych zadań pożytku publicznego to ponad 7 mln. Trzeba zaznaczyć, że – dodaje ks. Kordula – nie były to pieniądze, które Caritas „przejadła”, ale skrupulatnie rozliczone środki na pomoc konkretnym ludziom: niepełnosprawnym, starszym, chorym, bezdomnym, ofiarom przemocy, dzieciom i rodzinom w bardzo trudnej sytuacji materialnej, o których samorządy i władze państwowe mają obowiązek się troszczyć.

 

Jeden mały – duży procent

Pozostałe środki pochodziły z darowizn, zbiórek do puszek, 1 proc. podatku, dochodu wypracowanego przez jednostkę działalności gospodarczej „Dar Serca” itp., a niekiedy także – jak w przypadku akcji wakacyjnej czy turnusów rehabilitacyjnych – z odpłatności beneficjentów. Najwięcej środków z 1 proc. podatku przekazanych zostało na pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym (393 641,63 zł), a następnie na pomoc dzieciom (wakacje, Dom Matki i Dziecka – 320 tys. zł.), bezdomnym i ubogim oraz ofiarom przemocy (Kuchnia św. Brata Alberta oraz Ośrodek dla Osób Dotkniętych Przemocą – 149 450,50 zł).

Realizację zleconych zadań prowadzonych przez krakowską Caritas w 2011 r. kontrolowały urzędy publiczne aż 29 razy. Nie wszystko da się wyliczyć na papierze. Ale docenić zawsze należy.       

 


 

Sprawozdania w zakładce "Do pobrania" na:
https://www.krakowcaritas.pl/zapisz.php
Szersza informacja o działalności Caritas w 2011 r. na: https://www.krakowcaritas.pl/zapisz.php/8

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki