Logo Przewdonik Katolicki

Wkrótce zobaczymy

Justyna Sowa
Fot.

Powstaje film o św. Joannie Beretcie Molli. Pokazuje on fenomen kultu świętej, który rozprzestrzenił się bez pomocy mediów i kosztownej kampanii reklamowej. W Polsce zna ją i chce naśladować już bardzo wiele osób. Dzięki tej produkcji może ich być jeszcze więcej.


Film jest dokumentem opowiadającym o prywatnej relacji ze świętą różnych osób: studentek, narzeczonych, małżonków i rodziców. Pomysł nakręcenia dokumentu o szerzącym się w Polsce kulcie tej właśnie Włoszki zrodził się w głowie reżysera Mirosława Krzyszkowskiego już dawno. Do jego realizacji jednak zmobilizowała go przypadająca w tym roku 50. rocznica śmierci św. Joanny i zarazem 90. rocznica jej urodzin.

 

Spełnione marzenie

– O robieniu filmów marzyłem od zawsze – mówi reżyser produkcji. – Z różnych powodów jednak nie mogłem realizować swoich pomysłów i musiałem zajmować się reklamą. Ale w końcu się udało. Zakupiłem profesjonalny sprzęt, dokształciłem się i działam!

Na swoim koncie pan Mirek ma już pięć filmów (w tym trzy jako jeden z dwóch reżyserów) dokumentalnych, ten o św. Joannie jest szósty. Tym razem jednak po raz pierwszy w pracy nad nim towarzyszy mu żona. – Jest duszą produkcji – śmieje się Krzyszkowski. – To ona przeprowadza wywiady z ludźmi i to do niej mówią o swojej relacji ze świętą.

 

Elementy fabularne

Jakiś czas temu Krzyszkowscy udali się nawet do Włoch, by osobiście porozmawiać z żyjącymi dziećmi świętej: Pierluigim, Laurą i Gianną Emanuelą. Wypowiedzi całej trójki zamieszczone zostały w filmie. Oprócz licznych wywiadów, w filmie pojawiają się fabularne inscenizacje z życia św. Joanny i rodziny Mollów.

 

Po raz pierwszy w Polsce

Reżyser zdradza także, że dotarł do wyjątkowo cennych materiałów archiwalnych z życia rodziny św. Joanny, które są jeszcze mało znane w Polsce. To m.in. urywki filmowe pokazujące sceny z ich wesela, wspólnych uroczystości oraz beztroskie chwile spędzane z dziećmi. Realizatorom udało się także udokumentować, jak Włosi wspominają św. Joannę w 50-lecie jej śmierci. Ponadto widz może zobaczyć większość miejsc, gdzie żyła i pracowała. Może również zapoznać się z formami jej kultu w naszym kraju, między innymi w Krakowie - Nowej Hucie i poznać świadectwa Polaków, na których życie wpłynęła znajomość tej świętej.

 

Mówić dźwiękiem i obrazem

– Zawsze w filmowaniu najbardziej pociągało mnie to, że można opowiadać niezwykłe rzeczy poprzez obraz i dźwięk jednocześnie. W taki artystyczny sposób mówić o czymś ważnym – mówi Mirosław Krzyszkowski.

Współtwórcą filmu jest ks. dr Piotr Gąsior, tłumacz listów św. Joanny i wspomnień jej męża oraz autor licznych publikacji na ich temat. – Ks. Piotr jest nie tylko konsultantem merytorycznym wszystkich scen, tłumaczem wypowiedzi z języka włoskiego, ale także czuwa nad całością produkcji od strony przesłania, jakie przynosi nam ta święta – mówi reżyser.

 

Świętość dla każdego

Ideą tego filmu jest pokazanie, jak św. Joanna Beretta Molla zmienia współczesnych ludzi. –Chcieliśmy opowiedzieć jej historię, żeby ci, którzy jej jeszcze nie znają mieli okazję się do niej zwrócić. By uwierzyli, że każdy może być świętym w ramach własnego losu – tłumaczą realizatorzy.

Film zostanie wydany na DVD przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia, które wykupiło do niego prawa. Twórcy mają nadzieję, że będzie także emitowany w telewizji publicznej oraz innych stacjach, które być może zainteresują się produkcją.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki