Logo Przewdonik Katolicki

Święto muzyki w Jędrzejowie

Weronika Stachura
Fot.

Od siedemnastu lat w lipcu i sierpniu w Jędrzejowie mieście położonym zaledwie40 kilometrówod Kielc w pierwszym w Polsce opactwie cystersów z XII wieku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Od siedemnastu lat w lipcu i sierpniu w Jędrzejowie – mieście położonym zaledwie 40 kilometrów od Kielc –  w pierwszym w Polsce opactwie cystersów z XII wieku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

 

Urokliwe miasto położone w województwie świętokrzyskim po raz kolejny zaprasza na prawdziwą muzyczną ucztę, nie tylko dla melomanów. Tutaj każdy, kto lubi posłuchać znanych i cenionych wykonawców, znajdzie coś dla siebie.  

 

Dla melomanów i miłośników sztuki słowa

Organizatorzy tegorocznego święta muzyki organowej i kameralnej przygotowali bogaty program, w dużej mierze poświęcony jednemu z patronów roku 2012 – ks. Piotrowi Skardze oraz jego twórczości. 18. edycja festiwalu rozpocznie się w pierwszą sobotę lipca koncertem inauguracyjnym, w którym w części recytacyjnej wystąpią Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik. W części muzycznej zagrają: na fletni Pana i cymbałach koncertowych Gregorij Agratina oraz na organach Robert Grudzień, dyrektor artystyczny. Na uwagę zasługuje szczególnie koncert pt. O mądrości potrzebnej do rady, który odbędzie się 11 sierpnia. Podczas tego spotkania melomani będą mogli posłuchać Kazań sejmowych autorstwa wielkiego polskiego kaznodziei w interpretacji Krzysztofa Globisza, któremu towarzyszyć będą Katarzyna Bochyńska-Wojdył (sopran), Małgorzata Sęk na wiolonczeli oraz wspomniany już Robert Grudzień na organach. Pozostała część festiwalu zapowiada się równie interesująco, bowiem w drugim miesiącu wakacji wystąpią Kwintet Dęty Fundacji Capella Cracoviensis czy krakowski zespół „Loch Camelot” z koncertem pieśni maryjnych pt. Królowo Róż.... Kulminacyjnym punktem muzycznego wydarzenia będą 26 sierpnia uroczystości odpustowe w opactwie w Jędrzejowie. Uświetni je swoim występem Alicja Węgorzewska, światowej sławy mezzosopranistka.

Dołączy ona do znakomitego grona uczestników jędrzejowskich spotkań muzycznych, gdyż od I edycji festiwalu w 1995 r. gościło na nim wielu wybitnych muzyków z całego świata: Niemiec, Ukrainy, Kanady, Belgii czy Austrii. Dość wspomnieć, że w ich gronie znaleźli się także Polacy: Krzysztof Penderecki, Konstanty Andrzej Kulka, Henryk M. Górecki czy „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją zmarłego niedawno Stefana Stuligrosza.

Uczcie muzycznej towarzyszą znakomici artyści słowa, wśród nich w jędrzejowskim festiwalu wzięli dotychczas udział: Olgierd Łukaszewicz, Cezary Żak czy Krzysztof Kolberger, który przyczynił się do włączenia do programu imprezy poezji Karola Wojtyły.

 

Jędrzejowska perła architektoniczna

Niewątpliwie jednym z największych atutów trwającego dwa miesiące festiwalu jest wyjątkowa sceneria. Muzyczne wydarzenie, odbywające się w murach pierwszego w Polsce średniowiecznego archiopactwa cystersów, rokrocznie przyciąga tłumy miłośników muzyki i turystów. Pierwotnie miejsce to nazywano Brzeźnicą, od przepływającej do dziś przez miasto rzeki. Nową nazwę Jędrzejów (Andreovia, czyli Droga św. Andrzeja) nadali dopiero cystersi z Burgundii, prawdopodobnie na cześć apostoła, a jednocześnie patrona Wschodu – św. Andrzeja. Klasztor cystersów, którego powstanie datowane jest na 1140 rok, szybko zyskał wielkie znaczenie, stąd nazywano go od burgundzkiego klasztoru Morimond – Morimondem Mniejszym. Zakon cysterski skasowano w 1819 r., mnisi wrócili do niego dopiero w 1945 r. Najbardziej znanym jędrzejowskim mnichem jest bł. Wincenty Kadłubek. W 1218 r., po rezygnacji z posługiwania w diecezji krakowskiej jako biskup, wstąpił do cystersów właśnie w Jędrzejowie. Prawdopodobnie tutaj również powstała czwarta księga jego dzieła Kronika Polaków. Kult zmarłego w 1223 r. Wincentego Kadłubka nie przekraczał murów opactwa aż do XVII w. Wtedy to dopiero rozpoczęto starania o wszczęcie procesu, mającego na celu wyniesienie kronikarza na ołtarze. W roku 1764 papież Klemens XIII zaliczył go w poczet błogosławionych i od tego czasu Jędrzejów stał się głównym centrum kultu Wincentego. W zespole klasztornym mieści się zakonny kościół pod jego wezwaniem, gdzie znajdują się cenne barokowe organy liczące ponad 250 lat, kaplica bł. Wincentego oraz jego cela.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej organizują Archiopactwo Cysterskie w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie oraz Fundacja im. Mikołaja z Radomia. Wstęp na koncerty jest wolny. 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki