Logo Przewdonik Katolicki

Maryja jak róża

Błażej Tobolski
Fot.

Benedykt XVI ofiarował złotą różę Świętogórskiej Róży Duchownej. To wielkie wyróżnienie dla sanktuarium maryjnego na Świętej Górze koło Gostynia.

Benedykt XVI ofiarował złotą różę Świętogórskiej Róży Duchownej. To wielkie wyróżnienie dla sanktuarium maryjnego na Świętej Górze koło Gostynia.

 

Papieską złotą różę sanktuarium obchodzącemu właśnie Rok Jubileuszowy 500. rocznicy potwierdzenia cudowności tego miejsca przekazał abp Stanisław Gądecki. Została ona umieszczona przy cudownym wizerunku Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej 24 czerwca. Czym jednak jest ta róża i co ona oznacza?

 

Wyraz uznania

– Papieska złota róża jest wyrazem hołdu złożonego przez Benedykta XVI Matce Boga wyobrażonej w Jej cudownym wizerunku. Stanowi ona także wyraz uznania dla księży filipinów, opiekunów tego obrazu, i wszystkich ludzi, którzy przez wieki byli czcicielami Świętogórskiej Róży Duchownej – zaznaczył prof. Kazimierz Dopierała z Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie podczas sympozjum historyczno-mariologicznego zorganizowanego na Świętej Górze w ramach obchodów jubileuszowych. – Pierwszy udokumentowany fakt przekazania złotej róży posiadamy z 1096 r., kiedy Urban II ofiarował ją w Angers księciu Fulko IV w związku z I wyprawą krzyżową – stwierdził prelegent, dodając, że oblicza się, iż papieże przez wieki ofiarowali ok. 180 tego typu róż. Według zwyczaju te symboliczne kwiaty poświęcane są w IV Niedzielę Wielkiego Postu, przypadającą w połowie tego okresu liturgicznego i symbolizującą radość zbliżającej się już Wielkanocy. Początkowo ceremonia odbywała się w rzymskiej bazylice Krzyża Jerozolimskiego, a obecnie – na Watykanie.

 

Doskonałość Maryi

– W symbolice chrześcijańskiej róża może oznaczać samego Chrystusa, ale także doskonałość Maryi, Jej cnoty lub, jak u Dantego, może oznaczać zbiorowisko wszystkich aniołów i zbawionych: ten pełen, szczęśliwy Kościół, który dostał się do nieba – zaznaczył w rozmowie z „Przewodnikiem” abp Stanisław Gądecki. – Za każdym razem, kiedy będziemy spoglądać na tę złotą różę, będziemy sobie przypominać o naszym ostatecznym celu, jaki wskazuje nam także Maryja, czyli o tym, że naszą pełną szczęśliwość możemy znaleźć w niebie – stwierdził arcybiskup.

 

Najpiękniejszy kwiat

Natomiast oblat o. dr hab. Adam Wojtczak, adiunkt Zakładu Teologii Dogmatycznej na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, zwrócił uwagę, że tytuł Maryi „Róża Duchowna” (łac. Rosa Mystica) jest tytułem bardziej poetyckim niż teologicznym. – Został jednak zatwierdzony przez Kościół jako odpowiedni do wypowiedzenia duchowego piękna Maryi – zaznaczył o. Wojtczak, dodając, że ten tytuł nie przeciwstawia się w niczym prawdzie o Bogu, jedynym źródle piękna. – Maryja bowiem nie jest piękna sama w sobie z siebie, lecz jest ikoną piękna Boga. Jest najpiękniejszym kwiatem, jaki pojawił się w świecie duchowym, stąd słusznie nazwano ją Różą, która uchodzi za królową kwiatów – wyjaśnił teolog.

 

 


 

Papieskie róże w Polsce

Święta Góra jest trzecim polskim sanktuarium, które otrzymało papieską złotą różę. Pierwszą z nich ofiarował sanktuarium na Jasnej Górze Paweł VI w 1966 r. z okazji tysiąclecia chrztu Polski. Ponieważ władze komunistyczne nie dopuściły wówczas do jego wizyty w naszym kraju, przywiózł ją dopiero Benedykt XVI w 2006 r. Jasna Góra posiada także złotą różę od Jana Pawła II ofiarowaną w 1979 r. Papież Polak przekazał ją również w 1987 r. sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Natomiast w Muzeum Auschwitz-Birkenau przechowywana jest, jedyna tego rodzaju na świecie, czarna róża papieska, dar Benedykta XVI z 2006 r.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki