Logo Przewdonik Katolicki

Przed obliczem wielkopolskiej Królowej

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

24 czerwca 1928 roku obraz Świętogórskiej Madonny został koronowany przez Prymasa Polski Księdza Kardynała Augusta Hlonda. W 75-rocznicę pierwszej koronacji na ziemiach Wielkopolski do Gostynia przybyła liczna rzesza wiernych, która wzięła udział w uroczystościach jubileuszowych. Uroczystej Eucharystii, która miała miejsce 22 czerwca br. na Świętej Górze przewodniczył Arcybiskup...

24 czerwca 1928 roku obraz Świętogórskiej Madonny został koronowany przez Prymasa Polski Księdza Kardynała Augusta Hlonda. W 75-rocznicę pierwszej koronacji na ziemiach Wielkopolski do Gostynia przybyła liczna rzesza wiernych, która wzięła udział w uroczystościach jubileuszowych.


Uroczystej Eucharystii, która miała miejsce 22 czerwca br. na Świętej Górze przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. Przed oblicze Królowej Ziemi Wielkopolskiej przybyli również biskupi pomocniczy naszej archidiecezji, kapłani, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służby mundurowe oraz licznie zgromadzeni wierni. Wszystkich przybyłych na uroczystość powitał Superior Sanktuarium ks. lic. Zbigniew Starczewski, który również przeczytał telegram nadesłany na jego ręce ze Stolicy Piotrowej: Jego Świątobliwość Jan Paweł II, powiadomiony o 75-leciu koronacji obrazu słynącego łaskami z sanktuarium na Świętej Górze, przesyła wszystkim uczestnikom uroczystości zapewnienie o gorącej modlitwie i duchowej łączności. Jego Świątobliwość, który jako metropolita krakowski przewodniczył uroczystościom z okazji 50-lecia koronacji obrazu Świętogórskiej Róży Duchownej, dziękuje za Jej obecność i przewodzenie Kościołem wielkopolskim w wierze i miłości. Matko Boża Jasnogórska, Różo Duchowna polecaj wszystkich swojemu Synowi i obdarz pokojem wszystkich, którzy się do Ciebie uciekają.

Po odczytaniu telegramu rozpoczęła się uroczysta koncelebrowana Msza św. odprawiana na placu koronacyjnym. Metropolita poznański nawiązał również do samej uroczystości koronacyjnej, jaka odbyła się w tym samym miejscu przed 75-laty, przybliżył również historię oraz znaczenie koronacji nie tylko w życiu Kościoła, ale także w życiu każdego wiernego. - Maryja, która jest matką Słowa, jest także koroną całego stworzenia - podkreślił w swojej homilii arcybiskup Stanisław Gądecki.
<żołnierze>
Uroczystość uświetnił śpiew chórów: "Miriam" z Rawicza, parafialnego z Krobi oraz z fary gostyńskiej, którym towarzyszyła orkiestra Świętogórska. Zgodnie z tradycją świętogórską swoją kapłańską posługą w konfesjonałach nieustannie służyli zarówno na placu koronacyjnym, jak i w świątyni, kustosze gostyńskiego sanktuarium. Po zakończeniu jubileuszowej Eucharystii kopia obrazu Świętogórskiej Madonny w uroczystej procesji, której towarzyszył śpiew wszystkich wiernych, została wniesiona na ramionach żołnierzy wojska polskiego do pięknie ukwieconej herbacianymi różami świątyni Świętogórskiej Róży Duchownej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki