Logo Przewdonik Katolicki

Budujemy nowy dom

PK
Fot.

Pustaki z trocin, gips oraz styropian to materiały chętnie wykorzystywane do budowy domów jednorodzinnych. Przy ich wyborze należy pamiętać nie tylko o cenie, ale też o zaletach i wadach. Do produkcji pustaków z drzew iglastych używa się trocin z tych drzew i cementu. Bloczki poddawane są procesowi mineralizacji (zapobiega to ich gniciu i zapewnia odpowiednią trwałość). Dwie, z pięciu...

Pustaki z trocin, gips oraz styropian to materiały chętnie wykorzystywane do budowy domów jednorodzinnych. Przy ich wyborze należy pamiętać nie tylko o cenie, ale też o zaletach i wadach.


Do produkcji pustaków z drzew iglastych używa się trocin z tych drzew i cementu. Bloczki poddawane są procesowi mineralizacji (zapobiega to ich gniciu i zapewnia odpowiednią trwałość). Dwie, z pięciu komór znajdujących się w pustaku, wypełnione są materiałem izolacyjnym, na przykład granulowaną wełną mineralną, a pozostałe trzy otwory zalewane są betonem. Ściany z pustaków powinno budować się na fundamentach o wysokości minimum 40 cm nad poziom ziemi. Dom budowany w takiej technologii może mieć wysokość do trzech kondygnacji.
Do zalet pustaków z trocin zaliczyć trzeba na pewno ekologiczność i wagę - są do 75 procent lżejsze od elementów ceramicznych (mały ciężar elementów wpływa na zmniejszenie kosztów transportu). Bloczki z trocin dobrze znoszą mróz i deszcz (nawet jeśli nasiąkną, szybko oddają wilgoć). Podstawową wadą jest kruchość tego materiału, dlatego też załadunek, jak i rozładunek powinien odbywać się z zachowaniem wyjątkowej ostrożności (należy uchwycić rękoma pustak pod podstawą, aby nie popękał).

Gips powszechny


Gips jako materiał budowlany znany jest od dawna, ale do tej pory nie był powszechnie używany. W budownictwie stosuje się dwa rodzaje gipsu: naturalny i syntetyczny (powstaje jako produkt uboczny w procesie odsiarczania spalin w elektrociepłowniach). Opracowano dwa systemy budowania domów z gipsu. Pierwszy polega na tym, że po ustawieniu ściany, do wnętrza pustaków wlewa się gipsową piankę, która jednocześnie jest spoiwem i ociepleniem. W drugim systemie ścianę buduje się, układając drobnowymiarowe elementy ścienne z wkładką termoizolacyjną ze styropianu. Zalety stosowania technologii gipsowych to: niska promieniotwórczość materiału i wchłanialność nadmiaru wilgoci z powietrza oraz oddawanie jej z powrotem, gdy powietrze jest zbyt suche. Bloczki gipsowe są odporne na działanie ognia (w ogniu wytrzymują nawet do trzech godzin), są mrozoodporne (nawet wilgotny gips jest odporny na działanie ujemnej temperatury). Ściany zbudowane z gipsu można otynkować, ale jeśli zabezpieczymy je silikonem, mogą pozostać nieotynkowane. Niska odporność na działanie wody to podstawowa wada tego rodzaju materiału. Dlatego ściany przed dostępem wilgoci trzeba chronić, najlepiej to zrobić pokrywając je silikonem. Stawiając dom z bloków gipsowych, należy pamiętać, aby z pustaków gipsowych nie budować fundamentów.

Styropian jak klocek lego


Styropian może jednocześnie spełniać dwie funkcje - jako izolacja i konstrukcja budynku. Styropianowe pustaki, tzw. kształtki, zalewane są, po ustawieniu ściany, betonem. Kształtem i sposobem łączenia za pomocą zamków (bez kleju) przypominają klocki lego. Elementy nakładane są na siebie w taki sposób, że po lekkim dociśnięciu zamki górnych i dolnych krawędzi błyskawicznie zamykają się. Domy budowane z pustaków styropianowych wykańcza się od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem gipsowym układanym na mokro. Elewację można obłożyć np. cegłą klinkierową lub otynkować. Zalety: domy są ciepłe, nieszkodliwe dla środowiska, odporne na działanie ognia i gnicie. Wykorzystując do budowy styropian należy pamiętać, że zbyt szczelnie zaizolowana ściana nie "oddycha". Styropian tylko minimalnie przepuszcza parę wodną, która skrapla się na wewnętrznej stronie ściany. Dlatego też w domach ze styropianu wymagana jest sprawnie działająca wentylacja.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki