Logo Przewdonik Katolicki

Niewysłuchana modlitwa

Ks. Krzysztof Różański
Fot.

Modląc się do Boga, nie recytuję żadnych formułek. Skupiam się na tym, co robię. Moje słowa kierowane do Niego płyną prosto z serca. Są bardzo szczere. Dziękuję Bogu za każdy dzień, za każdą szczęśliwą chwilę. Nie proszę Boga o trudne rzeczy, nie są to moje zachcianki, proszę o rzeczy naprawdę ważne. O zdrowie, o radość z życia, o siłę, której tak bardzo mi brakuje. A mimo to, Bóg robi wszystko na przekór. Czasami zaczynam wątpić, czy On naprawdę istnieje.

Julia

 

Modlitwa jest wyrazem szczególnej relacji, jaka wiąże człowieka z Bogiem. Rozmawiając z Bogiem na modlitwie, potwierdzamy i pogłębiamy łączącą nas więź. Każda modlitwa jest wyrazem zaufania, zdania się na Boga, powierzenia się Jemu. Człowiek rozmawia wszak z Najwyższym, który wszystko widzi w pełni, nie zaś jedynie częściowo, jak my, ludzie słabi. Bóg zaś nigdy nie robi człowiekowi na przekór, jest bowiem Ojcem, który troszczy się o swoje dzieci.

Problem modlitw niewysłuchanych, to jak się wydaje problem odwieczny. Już św. Jakub w swoim liście apostolskim nawiązywał do zmartwień członków Kościoła, którzy czuli się przez Boga niewysłuchani. W ostrych słowach stwierdzał, że niespełnienie przez Boga zanoszonych próśb wynika z niewłaściwej modlitwy: „Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz” (Jk 4, 2). Szkołą właściwej, dobrej modlitwy jest Księga Psalmów. To w niej znajdziemy modlitwy, które zawsze zostaną wysłuchane. To słowami z tej księgi modlił się Jezus, nawet podczas swej męki na krzyżu. Psalmy uczą nas, że Bóg zawsze wysłuchuje próśb (np. zob. Ps 22, 25; 34, 5; 66, 18; 118, 5 i inne).

Pan Jezus nauczył nas modlitwy Ojcze nasz, w której modlimy się, by zawsze działa się wola Boża. Modlitwa bowiem ma na celu nie tyle przekonanie Boga do słuszności naszych planów i pragnień, ile ukształtowanie w nas postawy pozwalającej zaufać Mu i przyjmującej Bożą wolę. Historia biblijna i historia Kościoła dowodzą, że wielokrotnie modlitwa przynosiła ocalenie, zmianę biegu dziejów, odwrócenie wyroków uznanych za nieodwołalne. Ufajmy i módlmy się wytrwal!

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki