Logo Przewdonik Katolicki

Wprowadzać Kościół w modlitwę

Bp Marek Jędraszewski
Fot.

Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz pisze św. Jakub Apostoł w czytanym w dzisiejszą 25. niedzielę roku B fragmencie swego Listu (Jk 4, 2b-3). Niewątpliwie, twarde były te słowa, które apostoł skierował przed...

„Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz” – pisze św. Jakub Apostoł w czytanym w dzisiejszą 25. niedzielę roku „B” fragmencie swego Listu (Jk 4, 2b-3). Niewątpliwie, twarde były te słowa, które apostoł skierował przed wiekami do znajdującego się pod jego pasterską troską Kościoła w Jerozolimie, i zapewne nie u wszystkich znalazły pełne i właściwe zrozumienie.

Nieoczekiwanie właśnie te słowa znalazły swe szczególne potwierdzenie i uaktualnienie w ostatnich zaledwie dniach, podczas zakończonej niedawno pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Niemiec. W homilii wygłoszonej w Monachium w niedzielę 10 września Ojciec Święty mówił bowiem o głuchocie wielu ludzi należących do współczesnego świata zachodniego, którym „brak zdolności wsłuchiwania się w Boga” i którzy w swych uszach mają „zbyt dużo innych częstotliwości”. W konsekwencji, w ich życiu bardzo często przejawia się pogarda dla Boga i cynizm, który za prawo wolności uważa szydzenie ze świętości, a za najwyższą miarę etyczną uważa korzyści płynące z przyszłych badań naukowych. Trudno się więc dziwić, że „mieszkańcy Afryki i Azji”, którzy na to patrzą, „są przerażeni dominującym na Zachodzie wykluczeniem Boga z wizji człowieka”. Myśląc zarówno o nich, jak i o duchowej pustce, w której żyją, raz jeszcze chciałoby się wrócić do Listu św. Jakuba i powiedzieć: „Pożądacie, a nie macie. Żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, (...) gdyż się nie modlicie” (Jk 4, 2). Wasze życie sprowadza się tylko do tego, aby „mieć”, a nie do tego, by „być” w pełni człowiekiem.

Natomiast podczas wystąpienia na uniwersytecie w Ratyzbonie Benedykt XVI, wspominając islam i cytując pewne fragmenty Koranu, stwierdził, iż „szerzenie wiary siłą jest sprzeczne z naturą Boga”. Bóg jest przecież Miłością, a innym Jego imieniem jest Pokój. Jeśli więc niektórzy fanatycy religijni w imię Boga nawołują do nienawiści i przemocy, to obraz Boga, jaki głoszą światu, jest bardzo nieprawdziwy i niedojrzały. I znowu wracają tutaj jak echo słowa św. Jakuba, który przed wiekami pisał: „Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz” (Jk 4,3).

Jak więc należy się modlić? Jak swoją modlitwą czcić i uwielbiać Boga? Jak poprzez swoją modlitwę uprosić u Niego tak bardzo nieraz upragnione dary? Podczas Mszy Świętej odprawianej w Altötting Ojciec Święty Benedykt XVI przedstawił Maryję jako Tę, która „wprowadza tworzący się Kościół w modlitwę”. Od Niej przede wszystkim trzeba się więc uczyć „miłosierdzia i gotowości do niesienia pomocy, ale również (…) pokory i wielkoduszności w przyjmowaniu woli Boga i ufnym przeświadczeniu, że cokolwiek On powie w odpowiedzi, będzie to najlepsze dla nas”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki