Logo Przewdonik Katolicki

Gnieźnieński Kościół w drodze

Monika Białkowska
Fot.

W piątek 29 lipca na szlak wyruszyła Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W oficjalnym rozpoczęciu tegorocznej pielgrzymki tradycyjnie wzięli udział pielgrzymi grup kolorowych grupy promieniste wędrują na Jasną Górę swoimi drogami. Wszyscy spotkają się 6 sierpnia na Jasnej Górze.

Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymowanie przewodniczył bp Wojciech Polak, który w homilii mówił do pielgrzymów: – Jesteśmy dziś razem, aby wyruszyć na Jasną Górę, aby włączyć się w drogę, która doprowadzi was przed tron Jasnogórskiej Matki, aby już dziś Jej właśnie zawierzyć siebie, waszą drogę, wasze nadzieje i obawy, wasz trud i zmagania, czekające was w drodze spotkania i wydarzenia, a przede wszystkim tę wspólnotę wiary, która nas gromadzi. Na progu pielgrzymki niech serca wasze zostaną przez Jezusa uwolnione od nadmiernych trosk i niepokojów, także tych, które nosicie w sercach i niesiecie do Niej, do Jasnogórskiej Matki.

 
Soli Deo
– Jest w pielgrzymowaniu czas na słuchanie Pana i jest czas na usłyszenie tego, co On chce nam powiedzieć – mówił dalej bp Polak. – Jest też niewątpliwie czas na przyjęcie tego, co usłyszeliśmy. Uwalniamy się bowiem z tego codziennego, życiowego uwijania się wokół rozmaitych spraw, aby dać pierwszeństwo Chrystusowi, który do nas mówi.
Biskup przypomniał również pielgrzymom hasło tegorocznej pielgrzymki i postać patronującego jej prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. – Czeka was droga, którą w tym roku zaplanowaliście przebyć, jeszcze raz dziękując za dar beatyfikacji błogosławionego Jana Pawła II, i przebyć ją wraz ze sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim, Prymasem Tysiąclecia. Wychodzicie w tę drogę na Jasną Górę przecież z piastowskiego Gniezna, z naszej Świętowojciechowej archidiecezji, która przeżywa Rok Prymasa Tysiąclecia. Za kilka dni, gdy wy będziecie już w drodze, dokładnie 3 sierpnia, minie 110. rocznica urodzin prymasa. „Soli Deo per Mariam – jedynemu Bogu przez Maryję” to biskupie zawołanie Prymasa Tysiąclecia i świadomość, że w rzeczywistości wiary Kościoła nie ma innej drogi do Boga, jak tylko przez ręce Maryi.
 
Per Mariam
– Idąc pielgrzymią drogą, chcecie się uczyć tej wspólnoty, komunii, trwania w Bogu, właśnie od Maryi – mówił dalej bp Polak. – Maryja to przykład, jak trzeba iść za Chrystusem, ale to także wierność w miłości, w trwaniu, w komunii do końca, do krzyża. Już więc dziś, tutaj, na początku pielgrzymki, u grobu św. Wojciecha, za Prymasem Tysiąclecia powtarzamy: otwieramy się Tobie, Maryjo, jak Ty otworzyłaś się Bogu. Sama dokonaj w nas przemiany niezbędnej, aby służyć Tobie i Kościołowi, aby stać się godnymi wielkiego zaszczytu naśladowania Ciebie, Służebnico Pańska, aby być i żyć w komunii, we wspólnocie z Bogiem, aby innym o tym przypominać i o tym dawać świadectwo, gdy już z Jasnej Góry wrócimy.
 
Ku Jasnej Górze
Program tegorocznych rekolekcji w drodze oparty jest na haśle „Z Maryją w komunii z Bogiem. Soli Deo per Mariam” i obejmuje rozważania tajemnicy komunii z Bogiem przez wiarę, słowo Boże, chrzest święty, nadzieję, nawrócenie i pokutę, miłość, Eucharystię. Do pielgrzymów na trasę dojeżdżają bp Wojciech Polak i bp Bogdan Wojtuś, a 6 sierpnia na Jasnej Górze Mszę św. odprawi abp Józef Kowalczyk, prymas Polski.
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki