Logo Przewdonik Katolicki

Ad multos annos!

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

Wydany 4 grudnia 1963 r., podczas II Soboru Watykańskiego Dekret o środkach społecznego przekazywania myśli, precyzuje stanowisko Kościoła wobec mediów i nie pozostawia wątpliwości, że chce on korzystać z dobrodziejstwa, jakim są środki masowego przekazu.

 
Rozwinięciem wskazań Soboru na rzecz mediów była wydana przez Papieską Radę ds. Przekazu „Instrukcja duszpasterska o środkach społecznego przekazu – Communio et progresio”, ogłoszona 23 maja 1971 r. Dokument potwierdził akceptację mediów przez Kościół, który uznał je za „dar Boży”, narzędzie pomagające we wzajemnym zrozumieniu się ludzi i budowaniu przyjaźni między nimi. Autorzy instrukcji zaapelowali do mediów na całym świecie o działanie w tym właśnie duchu
Zaangażowanie Kościoła – osób duchownych i świeckich – w ewangelizacyjną posługę środków przekazu zaowocowało i nadal owocuje obszarami poznawania wiedzy religijnej, działaniami na rzecz wzrostu poziomu życia moralnego i pogłębiania pobożności.
Piszę o tym w związku z jubileuszem 20-lecia działalności Archidiecezjalnej Katolickiej Rozgłośni Radiowej „Fiat”: należącej do archidiecezji częstochowskiej, pierwszej rozgłośni katolickiej w Polsce! Pierwsze audycje nadano 10 sierpnia 1991 r., w dniu inauguracji VI Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Częstochowie pod hasłem „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” (Rz 8, 15).
Radio „Fiat” jest rozgłośnią regionalną z zasięgiem 100 km, ze stacjami nadawczymi w Częstochowie i Wieluniu. Od 2005 r. nadaje również przez internet (w systemie Winamp i Windows Media Player). Ma status nadawcy społecznego, a jego główną misją jest ewangelizacja w duchu Maryjnego „fiat”: tak Chrystusowi, tak Ewangelii, tak Kościołowi. Trudno nie docenić działań rozgłośni służących promocji kultury i tradycji narodowych, działań na niwie społecznej, np. polegających na pośrednictwie w świadczeniu pomocy materialnej osobom, które jej potrzebują. Przez cały dzień nadawane są serwisy wiadomości krajowych, zagranicznych i z życia Kościoła, a także reportaże z miasta, archidiecezji i regionu. Radio patronuje cennym – kościelnym i społecznym inicjatywom, zapowiada i relacjonuje ważne wydarzenia (również sportowe!), podaje kalendarium historyczne, porady z różnych dziedzin życia. Popularnością cieszy się koncert życzeń oraz cykl „Missia historica”, przybliżający dzieje Częstochowy i regionu. Zapraszani goście: duchowni, politycy, przedstawiciele nauki, artyści, ludzie biznesu, dzielą się ze słuchaczami opiniami i refleksjami.
Jak wspomniano, pierwszorzędnym celem rozgłośni jest ewangelizacja. Od 1991 r. radio ma stałe łącza m.in. z klasztorem Ojców Paulinów na Jasnej Górze (jako pierwsze w Polsce transmitowało Apele Jasnogórskie) i z archikatedrą częstochowską. Słowo na niedziele i święta kieruje do wiernych metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Transmitowane są Msze św., codziennie trwa modlitwa „na żywo” z udziałem słuchaczy: Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne. Z okazji jubileuszu życzymy redakcji Radia „Fiat” wielu radości z dalszego owocnego rozwoju. 
Przy okazji wspomnijmy, że od półtora roku, tzn. od 5 lutego 2010 r., z błogosławieństwem biskupa diecezjalnego Wiesława A. Meringa, w Telewizji Kujawy nadawany jest Włocławski Magazyn Katolicki. Ma on charakter informacyjno-formacyjny i dobrze służy podnoszeniu poziomu wiedzy religijnej w społeczeństwie. Zespół redakcyjny tworzą: kanclerz Kurii Włocławskiej ks. Artur Niemira, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. Radosław Nowacki, ks. Marcin Idzikowski i ks. Sebastian Osiński. „Młodsza” od Telewizji Kujawy, prężnie rozwijająca się Włocławska Telewizja Informacyjna CW-24 TV transmituje Msze św. niedzielne – co tydzień z innego kościoła we Włocławku, a w wiadomościach z życia miasta podaje również informacje o ważnych wydarzeniach z życia lokalnego Kościoła.
Warto wiedzieć, że pierwszym wielkim zwolennikiem używania mediów do ewangelizacji był papież Pius XI. Przyjaźnią z nim cieszył się wynalazca radia Gugliemo Marconi, twórca pierwszej radiostacji w Watykanie. W historycznym dni inauguracji, 12 lutego 1931 r., papież Pius XI wygłosił orędzie do wiernych i udzielił wszystkim błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki