Logo Przewdonik Katolicki

Zmuszona do aborcji

Krzysztof Jankowiak
fot. Penelope Barritt REXShutterstock/EAST NEWS.jpg

Brytyjski sąd nakazał 20-letniej kobiecie dokonanie aborcji. Na nic zdały się zapewnienia kobiety, że chce urodzić dziecko oraz jej matki, która deklarowała pomoc w wychowaniu wnuka. Na szczęście decyzja została uchylona.

W Wielkiej Brytanii nie ma zakazu aborcji, decyzja o jej dokonaniu zależy więc tak naprawdę od woli kobiety. Okazało się jednak, że do aborcji można zostać w majestacie prawa zmuszonym. I choć decyzja ta została uchylona na skutek wniesionego odwołania, warto się bliżej przyjrzeć okolicznościom jej wydania i stojącym za nią rozumowaniem.
Zmuszanie do aborcji przez władzę państwową budzi jak najgorsze skojarzenia. W czasie II wojny światowej przymusowych aborcji dokonywano na Polkach umieszczonych w obozach koncentracyjnych. W Chinach w latach 1977–2015 obowiązywała polityka jednego dziecka, która w skrajnych wypadkach oznaczała przymusowe aborcje „nadliczbowych” dzieci (nawet w ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży!) – szacuje się, że np. w 2001 r. uniemożliwiono w ten sposób przyjście na świat około 20 tysiącom dzieci.
 
Dobro kobiety? Nieistotne!
Osobą, którą chciano zmusić do aborcji w Wielkiej Brytanii jest 20-letnia dziewczyna pochodzenia nigeryjskiego, będąca już w 22. tygodniu ciąży. Przeprowadzenie aborcji nakazał tzw. Trybunał Ochrony – istniejący od 2005 r. specjalny sąd rozpatrujący problemy prawne osób o obniżonej zdolności umysłowej. Właśnie niepełnosprawność intelektualna matki dziecka miała być wystarczającą przesłanką do aborcji. Matkę mianowicie ma cechować „umiarkowanie poważne” upośledzenie utrudniające naukę. Co istotne jednak, matka nie chciała aborcji. Co więcej, aborcji nie chciała także jej matka (czyli babka mającego się narodzić dziecka), deklarująca gotowość zajęcia się jego wychowaniem.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2019, na stronie dostępna od 07.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki