Logo Przewdonik Katolicki

Księgarnia o zmroku

O tym, czy Polacy są skłonni „zarwać” noc dla książek z Dorotą Bachman rozmawia Magdalena Woźniak

W 2018 r. 37 proc. Polaków zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę. Statystyki nie powalają, a Państwo wychodzą z inicjatywą zorganizowania Nocy Księgarń na wzór Nocy Muzeów. Czy to ma szansę się udać?
– Statystyki może nie powalają, ale musimy spojrzeć na nie z pewnym dystansem. Ten sam raport Biblioteki Narodowej pokazuje również, że niemal co dziesiąty Polak to tzw. intensywny czytelnik, który w ciągu roku czyta nawet kilkanaście książek. Autorzy raportu nie wskazują, czy jest to siedem, czy 70 książek. A znam osoby, które z wielką przyjemnością potrafią przebrnąć przez setkę lektur rocznie. Mam nadzieję, że program Nocy Księgarń przyciągnie zarówno czytelników, stałych bywalców księgarń, jak i nieczytelników – tych, którzy dopiero odkryją swoje ulubione księgarnie. Pierwsze reakcje internautów, wydawców i księgarzy są bardzo obiecujące! Zaledwie kilkanaście dni temu ogłosiliśmy, że nasza akcja zostanie zainaugurowana w tym roku, a już setki osób zadeklarowały chęć udziału w Nocy Księgarń. Nie ukrywam, bardzo nas to cieszy.
 
Książki kojarzą się raczej z samotnią czytelnika. Tymczasem Noc Księgarń będzie raczej spotkaniem tłumów (tego życzę). Czego możemy oczekiwać od tej inicjatywy?
– Wspólne czytanie też jest możliwe, o czym najlepiej świadczy akcja Narodowego Czytania, która co roku – również we wrześniu – przyciąga setki czytelników w całej Polsce. Program pierwszej edycji Nocy Księgarń będzie bardzo różnorodny. Kierujemy go zarówno do młodzieży, studentów, jak i rodzin z dziećmi czy seniorów. Jako dystrybutor książek chcemy w ten sposób przyłączyć się do budowania wspólnoty ludzi, dla których książka jest źródłem przyjemności, wiedzy czy rozrywki. Program naszej akcji będzie odpowiadał specyfice miejsc, które biorą udział w projekcie. Wiele księgarń stacjonarnych działa dziś jak lokalne centra literackie, które niemal co tydzień organizują wydarzenia kulturalne, warsztaty dla dzieci, a nawet koncerty czy wystawy. Nie chcę zdradzać jeszcze szczegółów, ale mogę obiecać, że program naszej akcji zaskoczy niejednego czytelnika. Ogłosimy go w drugiej połowie sierpnia na www.nocksiegarn.pl.

 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2019, na stronie dostępna od 07.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki