Logo Przewdonik Katolicki

Nie jestem gorsza, jestem inna

Dorota Niedźwiecka
fot. Dorota Niedźwiecka

Jest niewidoma prawie od urodzenia. Skończyła średnią szkołę muzyczną i dwa kierunki studiów. Koncertuje, podróżuje po świecie, aktywnie pomaga potrzebującym. „Niepełnosprawność nie zwalnia mnie z tego, by żyć dla innych” – mówi Kasia Nowak.

Jest drobną, ładną brunetką o głębokim, przejmującym głosie. Gdy mówi o swoich doświadczeniach, często się uśmiecha. – Świat i ludzkie problemy mnie interesują – wyznaje, biorąc do ręki jedną z pamiątek ze swoich licznych podróży: papirus z Egiptu. Jego gładki dotyk przypomina o lekcjach, jakie wyniosła z licznych podróży: do Egiptu, Maroka, Ziemi Świętej i innych. – Dzięki temu, że poznałam inne kultury, jeszcze bardziej doceniam warunki i możliwości, jakie dał mi mój kraj i moja rodzina – mówi.
 
Dotknij i zobacz
Była siedmiomiesięcznym wcześniakiem, gdy na skutek nadmiernej dawki tlenu w inkubatorze straciła wzrok. Zupełnie: nie ma nawet poczucia światła. Mimo to rodzice wychowywali ją w naturalny sposób. Kiedy chcieli pokazać Kasi jakiś przedmiot, kładli go na jej ręce i mówili: „zobacz”. Podobnie traktowały ją koleżanki i koledzy z osiedlowego przedszkola dla zdrowych dzieci. Była jedną z nich. Stąd tego, że jest inna, zaczęła domyślać się dopiero jako 4-latka, gdy kuzynka zaczęła prowadzić jej rękę podczas rysowania. „Dlaczego Agnieszka rysuje sama, a mi w tym pomaga?” – zastanawiała się Kasia.  
Na swoją niepełnosprawność zgadzała się powoli. Równocześnie z pasją słuchała opowieści rodziców o innych kulturach i nagranych na winylowych kasetach baśni z egzotycznych krajów. – Zaczęłam też odkrywać znaczenie wymiany między ludźmi – mówi. – Wiedziałam, że nie mogę tylko chcieć, np. by koleżanki z klasy gdzieś mnie zaprowadziły. Dlatego pomagałam im w lekcjach, podpowiadałam, gdy czegoś nie umiały.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2019, na stronie dostępna od 07.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki