Logo Przewdonik Katolicki

Od niewolnictwa do kapłaństwa

Hubert Ossowski

Całe życie udowadniał, że możliwe jest wznoszenie się ponad uprzedzenia rasowe. Sam stał się przykładem historii od bycia niewolnikiem do otrzymania święceń kapłańskich. Teraz ks. Augustus Tolton ma szansę trafić na ołtarze.

Parafianie przyzwyczaili się do tego widoku. Ich 43-letni proboszcz, ks. Augustus Tolton przemawiał z ambony. Tym razem nieco inaczej niż zwykle. Poinformował wiernych, że w zbliżającym się tygodniu będzie przebywać z dala od parafii. Miał zamiar udać się na rekolekcje dla duchowieństwa. Był już wtedy mocno schorowany – drżały mu ręce, podczas kazań musiał siedzieć.
Podróż rozpoczęła się 9 lipca 1897 r. Ks. Tolton wyruszył na południe od Chicago, gdzie pracował. Gdy dotarł na miejsce, na dworze panował już upał. Duchowny wysiadł z pociągu i ruszył przed siebie. Po chwili upadł na chodnik. Szybko interweniowała policja, która przetransportowała duchownego do szpitala, gdzie przyjął ostatnie namaszczenie. Gorączka podnosiła się z każdą następną chwilą, a oddech stawał się coraz trudniejszy. Według dokumentacji medycznej zmarł na udar cieplny i mocznicę.
Odszedł otoczony swoimi najbliższymi – matką i siostrą. Zwłaszcza rola matki jest nie do przecenienia w jego historii.
 
Lepsza przyszłość
36 lat wcześniej. Niewielka farma niewolnicza w Missouri. Od blisko wieku Stany Zjednoczone cieszą się niepodległością. Mimo to kraj zmierza w kierunku wojny domowej. Punktem zapalnym jest kwestia niewolnictwa. Sąd Najwyższy stwierdza w tym czasie, że czarnoskórzy niewolnicy nie stanowią obywateli państwa. Pojawia się coraz większy bunt czarnoskórych. Początkowo wiadomości docierają rzadko – głównie za sprawą przenoszonych z miejsca na miejsce niewolników. Wieści zachęcają do ucieczki.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2019, na stronie dostępna od 07.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki