Logo Przewdonik Katolicki

Zagłada w obrazkach

Natalia Budzyńska

Poważny temat w obrazkowej formie może być poruszający. Tak jak wydana właśnie po polsku powieść graficzna oparta na Dzienniku Anny Frank.

Zaczęło się od zeszytu, który 13-latka dostała w prezencie urodzinowym. Dla niej był powiernikiem przez kolejne dwa lata życia. Dla świata jest świadectwem Shoah. A dziewczynka stała się ikoną Zagłady, najsłynniejszą ofiarą. Może trudno nam sobie to wyobrazić, bo w Polsce przez lata wcale aż tak znana nie była, mieliśmy swoje ofiary, niekoniecznie żydowskie. A nawet: ile żydowskich 13-latek spędzało dni i noce, miesiące i lata, zamknięte w znacznie gorszych warunkach niż Anna Frank? Wiedzieliśmy o tym i może dlatego historia Anny nie robiła na nas aż tak wielkiego wrażenia. A jednak Anna pisała i ten jej dziennik jest dokumentem tak bardzo ważnym, jest głosem tych wszystkich poukrywanych dziewczynek i chłopców. Nastolatki na całym świecie chciały się kolegować z Anną Frank i za jej przykładem pisały pamiętniki, opisując codzienność i zwierzając się z najbardziej intymnych marzeń. Nie w Polsce. U nas w szkole Dziennika się nie czyta i nie analizuje, Dziennik znajduje na tzw. kupce wstydu wielu dorosłych czytelników. Tym bardziej wspomnieć trzeba o wydawnictwie całkiem nowym: powieści graficznej opartej na Dzienniku, opracowanej przez izraelskich twórców Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego. Po dwóch latach od premiery rzecz została wydana w polskiej wersji.

Dojrzewanie w ukryciu
Anna wcale nie rozpacza, nie biadoli nad losem, nie płacze, ale opisuje codzienność nastolatki, która właściwie wcale się nie różni od tych żyjących dzisiaj. Ma pragnienia i marzenia, takie jak każdy w jej wieku. Irytują ją rodzice i w ogóle dorośli, a dzięki zamknięciu z nimi w ciasnej przestrzeni może obserwować zachowania, które normalnie są przed dziećmi ukryte. A że jest znakomitą i wnikliwą obserwatorką, to wszystko to obnaża w pamiętniku.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2019, na stronie dostępna od 07.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki