Logo Przewdonik Katolicki

Bezdomne człowieczeństwo

Weronika Frąckiewicz
fot. SZYMON BLIKREPORTER/East News

Nikt się nie urodził bezdomnym, każdy ma jakąś historię. Mijając ich na ulicy, najczęściej nie znamy przyczyn, które sprawiły, że się tu znaleźli. Ale jedno jest pewne: bezdomny to nie jest inna kategoria człowieka.

Spotkałam wiele osób bezdomnych. Pamiętam wiele historii, wiele imion, wiele zdarzeń. Nazbierało się już paręnaście albo parędziesiąt godzin, które spędziłam na ławkach, murkach, trawach, chodnikach wielu miast w Polsce i na świecie. Nie jestem związana z żadną organizacją pomagającą osobom bezdomnym, zazwyczaj są to spotkania ,,przy okazji”. Niejednokrotnie na początku rozmowy mam ochotę rzucić komentarz w stylu: gdyby tylko dał pan sobie pomóc, gdyby tylko pani się ogarnęła. Jednak większość z historii, które słyszę, zamyka mi usta. Nie wiem, w jakim momencie mojego życia byłabym, gdybym doświadczyła tego samego co: Irena, Robert, Mateusz, Marek i wielu innych, po których zostało mi wspomnienie spojrzenia pełnego bezradności i niemocy.
 
Białe koszule i ulice całej Europy
Grzegorz na ulicę trafił jeszcze w PRL-u. We wrześniu 1974 r. urodziła się jego córka, a trzy miesiące później żona umarła na białaczkę. Załamał się i zaczął pić. Po paru latach obudził się na ulicy, nie miał dokąd wracać. Jak sam przyznaje, do życia na ulicy albo się przyzwyczaisz, albo zginiesz. On wsiąknął w ulicę na całego. Przez 20 lat tułał się po Polsce i Europie. Jako bezdomny mieszkał w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i w większości polskich miast. Stosował coraz to nowe fortele, które pozwalały mu przetrwać. Wiedział, jak skorzystać z okazji, by się umyć najeść i wyspać. – Zanim wylądowałem na ulicy, pracowałem jako kierowca karetek pogotowia. Wszystkie szpitale znałem doskonale. Będąc bezdomnym, często spałem i myłem się w szpitalach.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2019, na stronie dostępna od 07.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki