Logo Przewdonik Katolicki

Zeszyty Karmelitańskie

Natalia Budzyńska
Fot.

Czy możliwy jest powrót do "Słowa, które było na początku"? Dobrego słowa, które uzdrawia, mówi prawdę, usprawiedliwia, wierzy, tworzy więzi? Słowa, które staje się Ciałem - które zostało ogołocone, by nie być gołosłownym. Czy z Nim jest możliwe odnowienie naszego słowa, odzyskanie panowania nad nim? Czy możemy się tego nauczyć? I jak z Nim obcować? Jak przywrócić słowu...


Czy możliwy jest powrót do "Słowa, które było na początku"? Dobrego słowa, które uzdrawia, mówi prawdę, usprawiedliwia, wierzy, tworzy więzi? Słowa, które staje się Ciałem - które zostało ogołocone, by nie być gołosłownym. Czy z Nim jest możliwe odnowienie naszego słowa, odzyskanie panowania nad nim? Czy możemy się tego nauczyć? I jak z Nim obcować?
Jak przywrócić słowu znaczenie, jak nadać mu właściwą wagę? Jak sprawić, by stało się wiarygodne? - oto pytania, które stawiamy w drukowanym słowie najnowszych "Zeszytów Karmelitańskich".
"A rose is a rose is a rose" - pisał modny niegdyś pisarz Cortazar w kultowej książce "Gra w klasy". Czy słowo jeszcze coś znaczy? Dzisiaj zastanawiają się nad wagą słowa redaktorzy "Zeszytów Karmelitańskich". Ale ponieważ jest to "pismo poświęcone duchowości", więc nie będzie zastanawiania się nad semantyką, ale nad znaczeniem wartości słowa dziś. Dziś, czyli w świecie, w którym nie myśli się o pięknie języka, a zachwyt wzbudza powieść pisana celowo językiem wulgarnym. Jest jeszcze coś ważniejszego: czy wypowiadane dziś słowa mogą pozostawić dobro? Niewątpliwie najciekawsze teksty tego numeru dotyczą duchowości chrześcijańskiej: ks. Józef Kudasiewicz pisze o "Sensach Słowa Bożego", ks. Roman E. Rogowski przedstawia tekst "Chrystus - Słowem Ojca" a o. Jesus Castellano - "Chrystus - Słowo Boga do człowieka" - o modlitwie. Na pewno doświadczymy mocy słowa, które prowadzi ku dobru, czytając "Romancę o Trójcy Świętej" autorstwa św. Jana od Krzyża.
A na koniec zamiast wspomnienia o zmarłym niedawno Zygmuncie Kubiaku możemy wsłuchać się w to, co miał do powiedzenia ten wybitny znawca świata antycznego. "Zeszyty Karmelitańskie" drukują fragment dłuższego wywiadu, który przeprowadził z nim Paweł Czapczyk. Dalszy ciąg rozmowy w kolejnych numerach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki