Logo Przewdonik Katolicki

Którędy po synodzie

Monika Białkowska
Msza św. z okazji synodu w bazylice Świętego Piotra, 23 października 2023 r. w Watykanie | fot. Franco Origlia/Getty Images

Synod o synodalności nie miał wprowadzać w Kościele zmian doktrynalnych – i tego nie robi. Jednak już same podane na nim propozycje do dyskusji niosą w sobie potencjał, który miejscami jest rewolucyjny. Synod może realnie zmienić Kościół.

Wszystko, co na razie zawarte zostało w sprawozdaniu podsumowującym pierwszą sesję synodu, jest jedynie listą propozycji i tematów do dalszego rozważania. Nie można zatem mówić o żadnych rozstrzygających postanowieniach czy decyzjach. Trudno jest również porywać się na spekulacje, jakimi wnioskami zakończą się roczne prace i dyskusje: może to być i przyjęcie rewolucyjnych tez, i ich całkowite odrzucenie. Zachowując więc rozsądny dystans i powściągliwość, przyjrzeć się warto temu, co do dyskusji w Kościele zostało przez synod wniesione. Sama już bowiem rozmowa na niektóre przynajmniej tematy oznacza, że okres zmian w Kościele bez wątpienia się rozpoczął.

Zrozumieć słowa
Najmniej rewolucyjna, ale również pilnie potrzebna wydaje się konieczność dobrej, teologicznej refleksji na temat pojęć, którymi posługujemy się coraz częściej, a których znaczenie pozostaje wciąż niejasne.
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 46/2023, na stronie dostępna od 21.12.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki