Logo Przewdonik Katolicki

Różaniec z refrenem

Agata Jankowiak
Modlitwa różańcowa w kościele Matki Bożej z Guadalupe w Doral na Florydzie, 2019 r. fot. Joe Raedle/Getty Images

Jedną z form odmawiania różańca jest tzw. różaniec z dopowiedzeniami. Znany przede wszystkim w środowiskach oazowych, może być inspiracją do pogłębienia tej modlitwy w innych wspólnotach.

Różaniec przez lata kojarzył mi się z pewnym rozdarciem. Z jednej strony zawsze uczono mnie, że to ważna modlitwa, modlitwa szczególnie katolicka, w czym utwierdzał mnie różaniec widziany w rękach babć, rodziców, ciotek... Z drugiej strony różaniec to były monotonnie powtarzane w kółko te same słowa, te same tajemnice, z którymi nie bardzo było wiadomo, co robić, myśli uciekające w tysiące stron. Nikt spośród katechetów, księży w parafii nie uczył, jak poradzić sobie z tym szczególnym różańcowym rozdwojeniem – jak można jednocześnie rozważać jedną z tajemnic wiary i w tym samym czasie powtarzać wciąż na nowo „Pozdrowienie anielskie”. 
Zapewne zmagałabym się z tym rozdwojeniem, a może i uznała, że różaniec nie jest modlitwą dla mnie (że to taka „katolicka mantra”), gdyby nie formacja w Ruchu Światło-Życie. Modlitwa różańcowa jest ważnym elementem formacji oazowej. Ksiądz Franciszek Blachnicki, założyciel tego ruchu, pisał, że jednym z celów formacji jest nauczenie się, jak dobrze i owocne modlić się różańcem. Wskazywał, że modlitwa różańcowa uczy medytacji, rozważania historii zbawienia, które jest warunkiem właściwego uczestnictwa w liturgii. Ponadto – dodawał – modlitwa różańcowa jest szkołą kształtowania w nas postawy chrześcijańskiej, uczy naśladowania Maryi w jej postawie wobec Jezusa i innych ludzi.
Ksiądz Blachnicki sięgnął do doświadczeń dominikańskiego Centre Nationale du Rosaire. Ośrodek ten proponował rozmaite formy odnowienia modlitwy różańcowej. Odnowienia nie po to, by negować blisko 800-letnie doświadczenie Kościoła, ale po to, by modlitwa ta stała się bliższa ludziom współczesnym, którym niełatwo jest zaakceptować fakt, że słowa nie pokrywają się z sednem tej modlitwy. 

PK-42.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 42/2021, na stronie dostępna od 24.11.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki