Logo Przewdonik Katolicki

Twarze peryferii

Małgorzata Bilska
fot. Archidiecezja Krakowska

Rozmowa o tym, czym są peryferie i na czym polega wychodzenie na nie, z bp. Arturem Ważnym, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, byłym duszpasterzem akademickim, proboszczem i egzorcystą, zaangażowanym m.in. w duszpasterstwo małżeństw i ruchy ewangelizacyjne.

Czy ma Ksiądz Biskup jakieś peryferie w diecezji tarnowskiej?
– Mam je od dawna. Wiązały się z działaniem w nowych obszarach. Pan Bóg mnie mobilizował do tego, żeby zobaczyć czyjąś ranę – jak mówi papież Franciszek. I próbować ją leczyć. To brzmi górnolotnie, ale jest konkretne. Pierwsze peryferie, jakie zobaczyłem, to były małżeństwa od lat oczekujące dziecka. Niepłodne – choć mierzyliśmy się z tym terminem, bo ono stygmatyzuje. Przyszły do mnie i w Krakowie rozpoczęło się duszpasterstwo. Przez dłuższy czas dojeżdżałem do nich z Tarnowa. Kolejne były małżeństwa niesakramentalne. Takie duszpasterstwa już w Polsce działały, ale u nas w diecezji – nie. Dziś to już nie są peryferie, skoro rozwody dotyczą mnie więcej jednej trzeciej społeczeństwa. 

PK-42.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 42/2021, na stronie dostępna od 24.11.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki