Logo Przewdonik Katolicki

Nowe zadania wychowawców

Łukasz Głowacki
fot. Lech Gawuc-REPORTER/East News

Wraz ze zmianami społecznymi i malejącą liczbą kandydatów do seminarium zmienia się sposób formacji kleryków. W Polsce opublikowano nowe dyrektorium, wprowadzono obowiązkowy rok propedeutyczny. Jak za tymi zmianami idą zmiany w sposobie pracy wychowawców? Rozmowa z rektorem łódzkiego seminarium ks. Sławomirem Sosnowskim - prezbiterem, dr teologii, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, duszpasterzem Ogniska Miłości

Zmieniają się czasy, zmieniają się wyzwania, jakie stoją przed Kościołem i księżmi. A wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć wychowawcy przyszłych kapłanów?
– Seminarium jest miejscem formacji – jeśli zatem zmienia się człowiek, zmieniają się też wyzwania. Porównując z dawnymi czasami, na pewno większy jest indywidualizm. Od strony negatywnej mamy skupienie na sobie, realizację siebie, większą rolę czucia niż myślenia, stwierdzenia typu „to, czego chcę, jest najważniejsze”, „nic z życia nie może mi umknąć”, „nie chcę nic stracić”. Ale od strony pozytywnej jest też głębsza świadomość własnej godności, odrębności, prawa do decydowania o sobie, poczucie odpowiedzialności za to, co się robi.
Ale zmienia się też Kościół, w każdym razie w pewnych aspektach inaczej definiuje swoją obecność w świecie w stosunku do tego, co było przed Soborem.
Zmienia się też relacja księża–świeccy. Szczególnie w czasach Franciszka podnoszona jest kwestia: władza czy służba. O klerykalizmie jako problemie wychowawczym jako kleryk nie słyszałem nic. Przeciwnie – słyszeliśmy, jak wielkie jest kapłaństwo. Ono oczywiście jest wielkie, ale nikt z nas nie staje się wielki przez sam fakt przyjęcia święceń kapłańskich.
Dzisiaj widzimy dowartościowanie faktu bycia chrześcijaninem i samego chrztu, opieranie duchowości na obdarowaniu chrzcielnym, przeżywanie wiary jako osobistej relacji z Jezusem.
To są nowe wyzwania – w związku z nimi odnawiamy podstawy formacji.

PK-42.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 42/2021, na stronie dostępna od 24.11.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki