Logo Przewdonik Katolicki

Duch Święty czy święty spokój?

Tomasz Królak
fot. Magdalena Bartkiewicz

Mamy w Polsce wielki problem z dialogiem i dotyczy to także Kościoła: zarówno dialogu wewnątrz wspólnoty, jak i dialogu Kościoła z tymi, którzy są na jego peryferiach.

Czy Kościół wsłucha się w Ducha Świętego, będzie gotów pójść drogą Jego wskazań, nawet gdyby okazać się miały zaskakujące i zmuszały do rewizji niektórych dotychczasowych praktyk? Oto jest pytanie. Pytanie wielkie, na które dziś nie znamy odpowiedzi, ale wszystko zależy od całego ludu Bożego, który został zaproszony przez Franciszka na drogę synodalną. Tu nie chodzi o kolejny kościelny event, o wydarzenie, które ma swój początek i koniec. Owszem, zostało zainaugurowane parę dni temu i zakończy się w 2023 roku, niemniej, jak sądzę, papieżowi zależy na wprowadzeniu do Kościoła ducha synodalnego już na stałe. Słowo synod oznacza wspólną drogę, wspólne maszerowanie, synodalność zaś ma być – jak chce papież – spotkaniem, słuchaniem i rozeznawaniem po to, by lud Boży w swojej ziemskiej wędrówce rzeczywiście podążał drogami Boga.

PK-42.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 42/2021, na stronie dostępna od 24.11.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki