Logo Przewdonik Katolicki

Co będzie dalej?

Krzysztof Jankowiak
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w wielu miejscach w Polsce w niedzielę 10 października Polacy, tak jak na placu Zamkowym w Warszawie, manifestowali przywiązanie do UE, fot. Piotr Molecki/East News

Tak naprawdę Unia Europejska nie stawała jeszcze przed takim wyzwaniem, jakim jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, więc do końca nie wiadomo. Cały ten konflikt nie jest jednak dobry dla Polski.

W 2005 r. polski Trybunał Konstytucyjny zajmował się relacjami prawa polskiego i prawa unijnego. Udzielił m.in. odpowiedzi na pytanie, co zrobić jeśli stwierdzi się, iż prawo unijne jest sprzeczne z polską konstytucją. „W takiej sytuacji do polskiego ustawodawcy należałoby podjęcie decyzji albo o zmianie Konstytucji, albo o spowodowaniu zmian w regulacjach wspólnotowych, albo – ostatecznie – decyzji o wystąpieniu z Unii Europejskiej”.
Minęło 16 lat i znów Trybunał Konstytucyjny zajął się tym samym tematem, stwierdzając w wyroku z 7 października niezgodność z polską konstytucją niektórych przepisów traktatu o Unii Europejskiej. Jaka w tej sytuacji stoi perspektywa przed Polską? Zmiana konstytucji oczywiście nie – nie po to przecież rząd występował do Trybunału Konstytucyjnego. Zmiana regulacji wspólnotowych również nie – problem z traktatem unijnym mają wyłącznie polskie władze. Czyżby pozostawała realna tylko trzecia możliwość?

PK-42.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 42/2021, na stronie dostępna od 24.11.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki