W wigilię uroczystości, 7 września, wieczornej Eucharystii z Nowenną do Matki Bożej Charłupskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Dariusz Kaliński, kustosz bazyliki Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli. W czuwanie maryjne włączyła się młodzież z rejonu sieradzkiego. Apel Jasnogórski poprowadził ks. Paweł Koralewski, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli. W przedstawieniu ewangelizacyjnym wg scenariusza Dawida Zawiasy wystąpiła grupa uczniów z parafii, których przygotował miejscowy wikariusz ks. Przemysław Pilarski. Pasterce Maryjnej przewodniczył ks. Franciszek Zygadliński, proboszcz parafii Boleszczyn.
Od rana 8 września, z różnych stron diecezji do Charłupi podążali wierni. W pieszych pielgrzymkach – z rejonu sieradzkiego, m.in. z Warty, Sieradza, Zduńskiej Woli, Korczewa, Błaszek, Wróblewa i Wągłczewa. Pielgrzymkę rowerową odbyli parafianie z Dzierżaw z proboszczem ks. kanonikiem Marianem Kilichowskim.
Sumie pontyfikalnej przewodniczył biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki, celebrowali kapłani diecezji włocławskiej i kaliskiej. Homilię wygłosił biskup senior Bronisław Dembowski, który odwołał się do rodowodu Jezusa Chrystusa (Mt 1, 1–17) i omówił rolę Maryi w Bożym planie zbawienia. Liturgia zgromadziła na placu odpustowym ponad 10 tys. wiernych. Ze zbiorowości wyróżniali się pątnicy w strojach ludowych. Mieszkańcy ziemi sieradzkiej są silnie przywiązani do rodzimej tradycji; noszą stroje ludowe z okazji świąt i zaszczepiają obyczaj w młodym pokoleniu.
Po Komunii św. ks. bp Stanisław Gębicki ukazał wiernym duchowy wpływ, dobro, jakie na przestrzeni dziejów dokonało się, z woli Boga i za przyczyną Matki Najświętszej, w charłupskim sanktuarium. Wspomniał dzień koronacji cudownego obrazu, a także srebrny i złoty jubileusz tego wydarzenia (1962 i 1987). Następnie, zgodnie z tradycją, pobłogosławił ziarno pod zasiew, po czym poprowadził procesję eucharystyczną, z udziałem m.in. asysty w strojach sieradzkich i pocztów sztandarowych.
75 lat temu, 8 września 1937 r. biskup włocławski Karol Mieczysław Radoński ukoronował koronami ofiarowanymi przez papieża Piusa XI słynący łaskami obraz Matki Bożej Charłupskiej Księżnej Sieradzkiej. Świadkami pierwszego w naszej diecezji aktu koronacji świętego wizerunku aktu byli biskupi, kapłani i ok. 100 tys. pielgrzymów. Mszę św. odprawił ks. Walery Pogorzelski. On też odczytał dekret Kapituły Bazyliki Watykańskiej podpisany przez kard. Eugenio Pacellego, późniejszego papieża Piusa XII.
Parafia Narodzenia NMP w Charłupi Małej liczy ok. 4 tys. mieszkańców. Od maja 2006 r. proboszczem i kustoszem sanktuarium jest ks. Grzegorz Drzewiecki, który wzorem poprzedników gorliwie zabiega o uświęcenie wiernych i propaguje kult Matki Bożej. Na zakończenie wspomnijmy, że na stronie internetowej sanktuarium (www.charlupiamala.pl) odnotowany jest m.in. fakt, że z okazji srebrnej rocznicy koronacji obrazu „Przewodnik Katolicki” wydał „obszerny artykuł dotyczący kultu Najświętszej Maryi Panny na ziemi sieradzkiej”.