Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymujmy cały rok!

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

W Przewodniku Katolickimprzez wszystkie wakacyjne miesiące zachęcaliśmy do pielgrzymowania. Przypominaliśmy główne szlaki pielgrzymkowe w Polsce i w Europie, docieraliśmy również do miejsc niemal zupełnie nieznanych. Ale pielgrzymowanie nie kończy się wraz z ostatnim dniem kalendarzowego lata.

W „Przewodniku Katolickim”  przez wszystkie wakacyjne miesiące zachęcaliśmy do pielgrzymowania. Przypominaliśmy główne szlaki pielgrzymkowe w Polsce i w Europie, docieraliśmy również do miejsc niemal zupełnie nieznanych. Ale pielgrzymowanie nie kończy się wraz z ostatnim dniem kalendarzowego lata.

 

W naszym wakacyjnym cyklu byliśmy na tatrzańskich szczytach i nad mazurskimi jeziorami. Podążaliśmy podziemną trasą pielgrzymkową w  kopalni soli w Wieliczce i polnymi drogami podczas nocnej pielgrzymki do sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej. Taki był nasz tegoroczny wakacyjny cykl „Lato pielgrzyma”. Pielgrzymowanie ma jednak wymiar uniwersalny i ciągły.

 

Cisza sanktuarium

Jeden z moich znajomych wybrał się w środku jesieni na osobistą pielgrzymkę do dawno nieodwiedzanej Kalwarii Zebrzydowskiej. Wrócił odnowiony duchowo i zachwycony ciszą oraz spokojem, jaki zastał w tym miejscu. W gwarnej i ludnej w środku lata Kalwarii było tym razem prawie zupełnie pusto, mógł więc siedzieć godzinami przed cudownym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej i kontemplować w spokoju, przemierzając słynne kalwaryjskiej Dróżki. I takich osób, odkrywających uroki pielgrzymowania „po sezonie”, jest dziś coraz więcej. Bo nawet te najbardziej znane polskie sanktuaria stają się wtedy bardziej kameralne: Licheń, Gietrzwałd, Krzeszów, zakopiańskie Krzeptówki, a w pewnym stopniu także Łagiewniki i sama Jasna Góra.

Tak, to zupełnie inne pielgrzymowanie niż w środku lata… A przecież niemal każde polskie sanktuarium – właśnie ze względu na swój szczególny sanktuaryjny charakter – jest dziś przygotowane na przyjęcie całorocznego ruchu pielgrzymkowego.

Jeśli jednak ktoś nie ma możliwości, aby w ciągu roku pielgrzymować w dalekie strony, zawsze może rozejrzeć się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Wszak pątnicza mapa Polski jest tak bogata i zaskakująca swoją różnorodnością, że dosłownie „krok od domu” znajdziemy miejsca, w których możemy urzeczywistnić nasze pielgrzymie pragnienie „spotkania Boga”. Dotyczy to także mieszkańców wielkich miast. Tak, tak, we wszechobecnym wielkomiejskim hałasie, tłoku i codziennym pośpiechu znajdziemy także miejsca „z innego świata” – często niemal zupełnie zapomniane. Któż z nas słyszał np. o sanktuarium Matki Bożej od Wykupu Niewolników, zwanej także Matką Wolności, w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie?  Dziś pocieszenia przed tamtejszym Cudownym Obrazem szukają ludzie zmagający się z duchowymi zniewoleniami i innymi formami współczesnego niewolnictwa. Podobnie mało znane pozostaje sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej na warszawskim Powsinie, z łaskami słynącym, przejmującym wizerunkiem Matki, przyciskającej do piersi dłonie skrzyżowane w modlitewnym geście.

A przecież takich miejsc są w Polsce tysiące.

 

Sezon poza sezonem

Warto także pamiętać, że nie w każdym polskim sanktuarium najważniejszym okresem pielgrzymkowym jest akurat lato. Ot, choćby w sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej, znajdującym się w archidiecezji częstochowskiej, gdzie główne uroczystości odpustowe odbywają się zawsze  w pierwszą niedzielę maja. Do Gidli ściągają wtedy tysiące pielgrzymów, aby wziąć udział w staropolskim obrzędzie „Kąpiółki”, czyli zanurzaniu figurki Matki Bożej w winie, które następnie rozdaje się ludziom w myśl zasady „kropla wina, wiadro wiary”. Maj to także tradycyjny czas, kiedy mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymują do sanktuarium Matki Boskiej w Piekarach Śląskich, nazywanego „duchową stolicą Górnego Śląska”.

Z kolei do „polskiej Ostrej Bramy” w Skarżysku-Kamiennej, pielgrzymi przybywają najchętniej w listopadzie, we wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej. Tamtejsze sanktuarium  cieszy się zasłużoną sławą, m.in. ze względu na drobiazgowe odtworzenie całej wileńskiej Ostrej Bramy, w której znajduje się oczywiście wierna kopia wizerunku ostrobramskiej Maryi Miłosiernej.

Bardzo ważnym okresem pielgrzymkowym jest także czas Wielkiego Postu, kiedy wierni podążają do licznych polskich sanktuariów pasyjnych. Wśród najbardziej popularnych miejsc tego typu jest Górka Klasztorna, ze słynnym Misterium Męki Pańskiej, malownicza kalwaria w Wambierzycach, nazywanych nie bez powodu „Śląską Jerozolimą” oraz sanktuarium na Świętym Krzyżu, gdzie w  okresie wielkopostnym po każdej niedzielnej Mszy św. wystawiane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

„Człowiek jest istotą pielgrzymującą” – zwykł mawiać ks. prof. Józef Tischner. Warto to mądre zdanie przypominać każdego dnia i nosić je stale ze sobą. Przez cały rok.

 

 


Kalendarz wybranych uroczystości i świąt w polskich sanktuariach poza okresem wakacyjnym:

Styczeń

6 stycznia – uroczystość Objawienia Pańskiego i Orszak Trzech Króli do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim.

Luty

2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego – Dzień Życia Konsekrowanego – Procesja Światła i uroczysta Msza św. w sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Marzec

16, 23 i 24 marca 2013 r. – Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej (również 6 kwietnia).

Kwiecień

Łagiewniki – święto Miłosierdzia Bożego w II Niedzielę Wielkanocną (w 2013 r. wypada 7 kwietnia).

Maj

1 maja – Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Ostatnia niedziela maja – pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium Matki Boskiej w Piekarach Śląskich (w 2013 r. będzie to 26 maja).

Czerwiec

Odpust ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu (w 2013 r. odbędzie się 30 czerwca).

Wrzesień

Połowa września – główne uroczystości odpustowe  w sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu – święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tego samego dnia z Pustelni Świętego Brata Alberta na zakopiańskich Kalatówkach wyrusza Ogólnopolska Pielgrzymka na szczyt Giewontu.

 Październik

7 października – odpust różańcowy w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie (diecezja zielonogórsko-gorzowska).

II niedziela października – odpust w sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie

Listopad

16 listopada – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia w sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamniennej.

Grudzień

 8 grudnia – odpust w sanktuarium w Niepokalanowie w święto Niepokalanego Poczęcia NMP. 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki