Logo Przewdonik Katolicki

Dotrzeć do serca wychowanka

PK
Fot.

Jak być dzisiaj skutecznym ewangelizatorem w szkole? Od czego zaczyna się nowa ewangelizacja? Te pytania towarzyszyły uczestnikom tegorocznego Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego.

 

Spotkanie, na które 15 września przybyło kilkuset katechetów świeckich, zakonnych oraz kapłanów, odbyło się tradycyjnie w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu. Jego głównym punktem była Msza św., której przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak. – Prawdziwy wychowawca to człowiek, który próbuje najpierw dotrzeć do serca wychowanka i pomaga w wydobyciu tego, co w nim dobre i szlachetne – przyznał biskup, dodając, że katecheta powinien również pomagać swoim wychowankom w odkrywaniu prawdy o sobie samych. Podkreślił też, że „we wspólnocie wiary i miłości jesteśmy równocześnie i katechetami i katechizowanymi”. – Wiarygodnie i skutecznie ewangelizują bowiem świat jedynie ci, którzy najpierw ewangelizują samych siebie poprzez ciągły rozwój wiary i życie miłością Boga i bliźniego – podkreślił biskup.

Katecheci wysłuchali także wykładu pt. „Nowa ewangelizacja – powrót do Kościoła, który jest naszym domem”, który wygłosił ks. dr Dariusz Madejczyk z Referatu ds. Ewangelizacji Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. – Poznanie Chrystusa, żywa relacja z Nim i gotowość do dawania świadectwa, to pierwsze kroki nowej ewangelizacji – zauważył prelegent, dodając, że potrzeba nam jednak jeszcze jednego kroku, czyli głoszenia Dobrej Nowiny językiem zrozumiałym dla współczesnego człowieka, do którego mówimy. – Co więcej, nasz sposób przekazu ma go porwać tak, aby słuchał, pomógł mu zrozumieć to, co słyszy, a wreszcie pozwolił mu przyjąć to słowo sercem i poprowadził go ku Chrystusowi – przekonywał ks. dr Madejczyk.

Jak zaznaczyła jedna z katechetek uczestniczących w Dniu Katechetycznym, zawsze stanowi on dla niej jakby duchowe rozpoczęcie roku szkolnego. – To również taka chwila w ciągu roku, nie licząc rekolekcji, która jest okazją do modlitwy we wspólnocie katechetów – przyznała w rozmowie z „Przewodnikiem” Sylwia Dolna, ucząca od ośmiu lat religii w Szkole Podstawowej nr 6 na poznańskich Ratajach. Dodała też, że brakuje jej podczas tego dnia jedynie czasu na spokojną rozmowę i spotkanie z innymi katechetami.

KT

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki