Logo Przewdonik Katolicki

Światło dla Papieża

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

"Fizyka oświeca świat. Bydgoszcz - Papieżowi" - pod takim hasłem naukowcy i mieszkańcy grodu nad Brdą włączyli się do ogólnoświatowej akcji, która miała na celu popularyzację wiedzy. Promień światła, "wypuszczony" ze Stanów Zjednoczonych 18 kwietnia po zmroku, w ciągu doby okrążył cały glob. Odcinek bydgoski miał charakter wyjątkowy - jako że światło dotarło do miasta około...

"Fizyka oświeca świat. Bydgoszcz - Papieżowi" - pod takim hasłem naukowcy i mieszkańcy grodu nad Brdą włączyli się do ogólnoświatowej akcji, która miała na celu popularyzację wiedzy. Promień światła, "wypuszczony" ze Stanów Zjednoczonych 18 kwietnia po zmroku, w ciągu doby okrążył cały glob. Odcinek bydgoski miał charakter wyjątkowy - jako że światło dotarło do miasta około godziny 21.34, studenci uznali, że happening będzie hołdem złożonym Janowi Pawłowi II.



Pomysłodawcą akcji byli Austriacy, którzy chcieli w ten niecodzienny sposób uświetnić obchody Światowego Roku Fizyki. Dodatkowo 19.04. 2005 r. przypadała 50. rocznica śmierci Alberta Einsteina. Sławny fizyk zmarł w Princeton w USA, gdzie akcja została zainaugurowana. Stamtąd impuls świetlny rozszedł się na zachód i południe. Fala światła przebiegła przez Bydgoszcz w ciągu czterech minut - między 21.34 a 21.38. Ta godzina - w wyniku wydarzeń z 2 kwietnia - stała się dla Polaków symbolem odejścia Ojca Świętego. - Tę część ogólnoświatowej akcji studenci fizyki Akademii Bydgoskiej postanowili zupełnie spontanicznie zadedykować Janowi Pawłowi II. Zaprosili do uczestnictwa w sztafecie wszystkich mieszkańców. Wystarczyło wziąć ze sobą jakiekolwiek źródło światła - latarki, zapalniczki czy znicze. Im więcej promieni, tym bardziej znaczące było spotkanie. To naprawdę czytelny znak hołdu dla Papieża - przyznaje prof. Kazimierz Fabisiak, kierownik Katedry Fizyki Akademii Bydgoskiej.
W szeregu studentów stanęli
Arkadiusz Nowak (III rok fizyki na AB) oraz Anna Mańkowska (II rok fizyki na AB). - Korzystamy z tej okazji, że światło przebiega przez Bydgoszcz w chwili, w której odszedł Jan Paweł II. Jesteśmy tutaj, bo taka jest potrzeba serca. To szczytny cel - przyznają.
Przewodniczący Bydgoskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego, prof. Stefan Kruszewski, podkreślił, że Jan Paweł II odegrał wielką rolę w rozwoju nauki. - Rozumiał naukowców, doceniał ich. Pamiętamy spotkanie z nim w auli UMK. To piękna akcja, do której przychyliłem się z wielką przyjemnością - mówił prof. Kruszewski.
Promień przybył do Bydgoszczy z Torunia około 21.34. Na trasie przebiegu fali świetlnej specjalne grupy studentów zajęły się koordynacją przekazu sygnału. Światło biegło ulicami: Fordońską, Jagiellońską i Gdańską. Stamtąd zostało przekazane do Myślęcinka, Trzeciewca i Świecia w kierunku Gdańska. I dalej - w świat…

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki