Logo Przewdonik Katolicki

Maleńki znak

Tomasz Sawic
Fot.

Niedawno w wydzielonej części jednego z korytarzy Szkoły Podstawowej nr 2 we Włocławku zaaranżowano wnętrze dawnej izby kujawskiej. Malownicze miejsce jest dumą wspólnoty szkolnej, przyciąga uwagę rodziców i gości. Trzeba wiedzieć, że dekoracja jest przede wszystkim jednym z elementów realizacji szkolnego projektu "Wszyscy wokół jednego stołu", będącego częścią unijnego programu...

Niedawno w wydzielonej części jednego z korytarzy Szkoły Podstawowej nr 2 we Włocławku zaaranżowano wnętrze dawnej izby kujawskiej. Malownicze miejsce jest dumą wspólnoty szkolnej, przyciąga uwagę rodziców i gości.



Trzeba wiedzieć, że dekoracja jest przede wszystkim jednym z elementów realizacji szkolnego projektu "Wszyscy wokół jednego stołu", będącego częścią unijnego programu Socrates Comenius. Program ten polega na partnerskiej współpracy szkół z krajów Europy. Prezentowanie regionu Kujaw, czego wyrazem jest zaaranżowanie izby kujawskiej, stanowi część składową regionalnej ścieżki edukacyjnej. W ramach programu Socrates Comenius szkoła współpracuje z placówkami z Belgii i Portugalii. W maju przedstawiciele tych szkół przyjadą z wizytą do Włocławka.
Po zwiedzeniu izby kujawskiej poprosiłem o rozmowę wicedyrektor szkoły Annę Rułkę-Jabłczyńską.

Jaka jest geneza zaaranżowania wnętrza dawnej izby kujawskiej?


Szkoła urzeczywistnia zadania pierwszego roku programu Socrates Comenius (trwa on trzy lata). Na różne sposoby upowszechniamy walory szkoły, miasta i regionu. Myślę, że aranżacja dawnego wnętrza izby kujawskiej dobrze służy prezentacji regionu naszym zagranicznym partnerom. Ponadto wdrażamy uczniów do nowych form realizacji ścieżki regionalnej.

Skąd pochodzą eksponaty składające się na wystrój izby?


- Źródła ich pochodzenia są różne. Znaleźliśmy sponsorów, którzy wykonali meble imitujące dawne meble kujawskie. Zgromadzone przedmioty to plon zbiórki prowadzonej przez rodziców i nauczycieli. Znajdująca się na ścianach izby barwna, trójwymiarowa polichromia znakomicie uzupełnia wnętrze. Dodam, że jest ona dziełem zbiorowym dzieci, rodziców i nauczycieli.

Czy dyrekcja szkoły przewiduje rozwój izby?


- Przy każdej nadarzającej się okazji prosimy ludzi o przekazywanie naszej szkole różnych, często niepotrzebnych w domu przedmiotów. U nas znajdzie się dla nich, jako eksponatów, stosowne miejsce... Wnętrze izby będzie ekspozycją stałą. Cieszymy się, że stale się ono wzbogaca, pięknieje.

Rzeczywiście, to miejsce wywołuje pozytywne wrażenie. Czy tworząc izbę, szkoła musiała liczyć się z kosztami?


- Aranżacja powstała bez żadnych nakładów finansowych ze strony szkoły. Wszystkie elementy wyposażenia otrzymaliśmy nieodpłatnie. Dziękujemy darczyńcom i innym osobom, które przyczyniły się do istnienia tego wnętrza: maleńkiego, a tak czytelnego znaku naszej kulturowej tożsamości.

Rozmawiał

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki