Trzeciego lipca br. w Wieleniu Zaobrzańskim odbędzie się uroczysta koronacja koronami papieskimi figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. To bardzo doniosłe wydarzenie dla całego Kościoła poznańskiego, tym bardziej że będzie to jedyna koronacja w naszej archidiecezji, na którą wyraził zgodę
Ojciec Święty Jan Paweł II.
Poprzednie koronacje wizerunków Maryi w archidiecezji poznańskiej odbyły się w 1979 roku w Osiecznej i w Tulcach, za pozwoleniem poprzedniego papieża Pawła VI. Koronacja Pani Wieleńskiej odbyła się 5 września 1993 roku, jedynie mocą władzy biskupa diecezjalnego. Dokonał jej ksiądz arcybiskup Jerzy Stroba, zawierzając jednocześnie Matce Bożej całą archidiecezję. Niestety, korony te zostały skradzione w nocy z 17 na 18 czerwca 2003 roku. Pielgrzymi, wciąż licznie przybywający do sanktuarium, ofiarowywali spontanicznie złotą biżuterię i własną modlitwę, pragnąc w ten sposób przyczynić się do ponownej koronacji figury Matki Bożej.
Prośba o korony papieskie
Z prośbą o koronację łaskami słynącej figury Matki Bożej Wieleńskiej wystąpił do Stolicy Apostolskiej ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki. Jan Paweł II odpowiedział na nie pozytywnie za pośrednictwem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W dekrecie z dnia 17 sierpnia 2004 roku czytamy: "Życzymy i ufamy, że Matka Syna Bożego czczona w tymże sanktuarium stanie się Królową serc i umysłów mieszkańców Wielenia Zaobrzańskiego oraz wszystkich nawiedzających to szczególne miejsce".
A miejsce to jest rzeczywiście szczególne. Cystersi, którzy osiedli w Wieleniu w XIII wieku, poświadczyli już istniejący tu kult maryjny. Przez wieki tworzyła się i rozwijała także tradycja pielgrzymek do Pani Wieleńskiej. Przetrwała ona, wśród wielu trudności i zawirowań historycznych, do dziś. Przybywający licznie pątnicy, zwłaszcza w dniu odpustu 2 lipca, świadczą o wielkiej czci i miłości, wobec Matki Bożej. Nawrócenia i związana z nimi szczera spowiedź oraz uzdrowienia, to niewątpliwie łaski, jakie u Boga wyprasza nam Ucieczka Grzeszników i Matka Miłosierdzia.
Oddanie czci Królowej
Koronowanie figur Maryi jest jedną z form oddania czci Jej wizerunkowi, praktykowaną w Europie od końca XVI w. Przedstawianie natomiast Bożej Rodzicielki z atrybutami władzy królewskiej powszechne było już w V w. Kościół uznaje bowiem Maryję za Matkę Syna Bożego, wywyższoną przez Chrystusa i wziętą z ciałem i duszą do nieba. Dlatego nadaje Jej też tytuły Królowej Nieba i Ziemi, Pani ludzi, Aniołów i Królowej wszystkich świętych.
Akt koronacji dotyczy wyłącznie figur bądź obrazów przedstawiających Maryję z Dzieciątkiem, a nigdy fotografii czy reprodukcji. Nie ma też w Kościele zwyczaju koronowania wizerunków świętych i błogosławionych. Korony takie powinny być kunsztownie wykonane i odznaczać się szlachetną prostotą oraz prawdziwym pięknem, jak podaje Kongregacja Kultu Bożego.
Korony dla figury Matki Bożej Wieleńskiej, 120-centymetrowej rzeźby w stylu gotyckim, wykonanej w drugiej połowie XV w. z drzewa lipowego, pobłogosławił Jan Paweł II w Rzymie, w październiku 2004 r.
Uroczystość koronacyjna, której mamy możliwość być świadkami, powinna być również naszym podziękowaniem Bogu za Ojca Świętego. Jan Paweł II zawierzył bowiem siebie samego i cały Kościół właśnie Najświętszej Maryi Pannie, a sanktuarium wieleńskie podniósł do rangi sanktuarium papieskiego.