"Życzymy i ufamy, że Matka Syna Bożego czczona w tymże sanktuarium stanie się Królową serc i umysłów mieszkańców Wielenia Zaobrzańskiego oraz wszystkich nawiedzających to szczególne miejsce".
Z dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 17.08.2004 r. w sprawie Koronacji figury Matki Bożej Wieleńskiej
"Kościół naucza, że wolno oddawać cześć wizerunkom Chrystusa, Jego Matki oraz świętych. Czcząc wizerunek jednak pragniemy przede wszystkim oddać cześć samemu Chrystusowi, Matce Bożej i świętym".
"Jedną z form oddania czci wizerunkom Najświętszej Maryi Panny jest ozdabianie Jej głowy królewskimi koronami. Jeżeli wizerunek przedstawia Matkę Bożą piastującą na rękach Syna, wówczas wieńczy się koroną obie postaci. W takiej sytuacji w czasie obrzędu nakłada się koronę najpierw na wizerunek Syna, a potem na wizerunek Matki".
"Koronuje się tylko wizerunki przedstawiające Matkę Bożą i Dzieciątko - nie koronuje się wizerunków świętych i błogosławionych. Ponadto można koronować tylko te wizerunki Najświętszej Maryi Panny, które są malowane albo rzeźbione. Zatem, nie mogą być koronowane postaci Matki Bożej wykonane na fotografiach czy reprodukcjach".
"Te wszystkie wymagania spełnia figura Matki Bożej Wieleńskiej, która pochodzi z drugiej połowy XV wieku, jest wykonana z drzewa lipowego w stylu gotyckim, a jej wysokość wynosi 120 cm. Matka Boża trzyma na prawym ręku Dzieciątko, a w lewej dłoni ma jabłko. Warto też zauważyć, że Matka Boża ma na głowie wyrzeźbioną koronę. Rzeźbiarz chciał Ją więc przedstawić jako Królową i Panią. W XVII wieku nałożono Maryi i Dzieciątku metalowe korony barokowe, posrebrzone i pozłocone. Nie są nam jednak znane żadne dokumenty ani nie ma ustnych przekazów, które by stwierdzały, że był to akt koronacji dokonany za przyzwoleniem władzy duchownej".
"Korony dla Matki Bożej i Dzieciątka z Wielenia są już wykonane. Są dekoracyjnie ornamentowane i ozdobione kamieniami. Zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie, podczas audiencji dla pielgrzymki zorganizowanej z sanktuarium wieleńskiego w środę 27 października 2004 r.".
Fragmenty opracowania pt. "Koronacja jest uroczystością wyjątkową" ks. dr. Jana Glapiaka, przewodniczącego Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Poznaniu; wybrał