Logo Przewdonik Katolicki

Sztuka buduje człowieka

Tomasz Sawic
Fot.

Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie wypowiadał się na tematy związane z kulturą i sztuką. Uczył, że żadna polityka kulturalna nie może pomijać duchowej wizji człowieka w jego rozwoju. Świat kultury i sztuki powołany jest do budowania człowieka, do jego doskonalenia, nie zaś do degradacji. Papież podkreślał, że kultura musi wyraźnie kierować się ku bezinteresownemu poszukiwaniu...

Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie wypowiadał się na tematy związane z kulturą i sztuką. Uczył, że żadna polityka kulturalna nie może pomijać duchowej wizji człowieka w jego rozwoju. Świat kultury i sztuki powołany jest do budowania człowieka, do jego doskonalenia, nie zaś do degradacji.



Papież podkreślał, że kultura musi wyraźnie kierować się ku bezinteresownemu poszukiwaniu prawdy i ludzkich wartości, odkrywać te wartości jako odpowiedź na modele życia, które tylko z pozoru są postępowe. Nie może być tak, że piękno będzie kategorią wypieraną ze sztuki na rzecz ukazywania człowieka w jego negatywności, w braku jakiegokolwiek sensu, a tzw. "zdrowy świat" będzie przedmiotem pośmiewiska i cynizmu. (por. Jan Paweł II, "Serce pragnie sensu. Motywy życia i nadziei", wybór i układ Adam Czemarnik, Warszawa 1991, s. 140-142).
Nie brak środowisk kulturotwórczych, których działalność jest zgodna z duchem papieskiego nauczania. We Włocławku jednym z nich jest od lat Galeria Sztuki Współczesnej, gdzie 12 kwietnia otwarto wystawę pokonkursową prac biorących udział w VI Ogólnopolskim Biennale Miniatury Tkackiej dla uczniów szkół plastycznych. Było to wydarzenie kulturalne, w którym uczestniczyli dyrektorzy szkół artystycznych z całej Polski i inni liczni goście.
Osiemnastego marca jury, w skład którego weszli profesorowie wyższych szkół plastycznych w Polsce, z przewodniczącym - prof. Wojciechem Sadleyem z Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu na czele, przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: tkanina klasyczna i unikatowa. Drugą i trzecią nagrodę w kategorii tkanina klasyczna otrzymały włocławianki: Natalia Łuczak i Justyna Szychowska z Prywatnej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku. Nagrodzono jeszcze dwie uczennice tej szkoły: Judyta Zamrzycka otrzymała drugą nagrodę w kategorii: tkanina unikatowa, a Emilia Wysocka - wyróżnienie.
Pierwsze Ogólnopolskie Biennale Miniatur Tkackich odbyło się w 1994 r. Od tego też roku datują się włocławskie spotkania z miniaturą tkacką. Żaden z eksponatów, zgodnie z warunkami konkursu, nie mógł przekraczać ustalonych gabarytów wielkości (20x20x20cm). Kameralna skala miniatur tkackich wymaga od autorów maksymalnego skupienia nad wydobyciem ideowego i estetycznego przesłania. Niezbędna jest też perfekcja realizatorska.
W niedzielę, 17 kwietnia, w Galerii Sztuki Współczesnej odbył się Poranek Muzyczny. W repertuarze klasycznym wystąpili dyplomanci Państwowej Szkoły Muzycznej we Włocławku: Magdalena Świąder (altówka), Małgorzata Gołębiewska (skrzypce), Katarzyna Pruchniewska (flet), Monika Szopa (skrzypce), Piotr Górecki (saksofon), Marcin Woźniak (saksofon). Akompaniowali: Monika Stanowska, Anna Jędrzejewska, Piotr Matuszkiewicz oraz Ewa Grębocka-Stachowiak. Konferansjerkę prowadził Marek Dzięcielewski, nauczyciel z klasy skrzypiec.
Na koncercie obecny był dyrektor PSM Roman Kozicki, którego poprosiłem o krótką rozmowę.
Od jak dawna trwa współpraca dwóch placówek artystycznych: szkoły muzycznej, której jest Pan dyrektorem, z Galerią Sztuki Współczesnej?
- Pierwszy Poranek Muzyczny w Galerii Sztuki Współczesnej odbył się w styczniu 2000 r. Zatem już od ponad pięciu lat trwa to swoiste połączenie sztuk plastycznych z muzyką. Uważam, że jest to bardzo wartościowa idea i udany cykl. Koncerty odbywają się kilka razy w roku, publiczność dopisuje.
Tak było i tym razem. W repertuarze mistrzów muzyki klasycznej wystąpiła młodzież...
- Byli to uczniowie ostatniej klasy włocławskiej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Teraz czekają ich recitale dyplomowe, będące zwieńczeniem nauki w naszej szkole. W galerii odbyli jak gdyby ostatnią próbę przed tymi recitalami, które rozpoczną się w siedzibie PSM od 23 maja. Zapraszam czytelników "Ładu Bożego"! Dodam, że szkoła kształci pianistów i organistów. Niektórzy z nich będą koncertowali w bazylice katedralnej. O terminach poinformujemy lokalną prasę.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki