26 grudnia ub.r., w zabytkowym wnętrzu późnorenesansowego kościoła parafialnego św. Hieronima w Raciążku odbył się recital pianistyczny w wykonaniu Dominiki Eski z Torunia. Konferansjerkę poprowadził Jerzy Serafin, nauczyciel muzyki w Zespole Szkół w Raciążku, który wręcz profesjonalnie wprowadzał publiczność w atmosferę kolejno wykonywanych utworów.
Dominika Eska ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Naukę kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pod kierunkiem prof. Elżbiety Tarnawskiej; tu także uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Obecnie kończy studia podyplomowe na Universität für Music und Darstellende Kunst w Grazu (Austria).
Recitale w wykonaniu Dominiki Eski budzą uznanie koneserów i zachwyt melomanów. Jako laureatka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz solistka koncertująca w wielu krajach świata, artystka ma duże doświadczenie sceniczne i umiejętność zjednywania sobie słuchaczy z różnych środowisk. Od lat wierna swemu powołaniu, stara się przybliżać ludziom Boga poprzez muzykę. Jej interpretacje cechuje indywidualizm i temperament, wrażliwość muzyczna i pasja poszukiwania nowych obszarów piękna. Pięknem tym obdarowuje swoją publiczność.
Podczas koncertu w kościele w Raciążku Dominika Eska grała obszerny repertuar: utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, Klaudiusza Debussy’ego, Franciszka Liszta i Ignacego Paderewskiego. Wydarzeniu towarzyszyło papieskie przesłanie: słowa Jana Pawła II z „Listu do artystów”, które zebrani usłyszeli w interpretacji uczniów gimnazjum w Raciążku. W dokumencie tym Ojciec Święty wykazał ponadczasową więź Kościoła z kulturą; mimo upływu czasu papieskie słowa tchną aktualnością, zachwycają jasnością spojrzenia, poruszają ludzkie serca i umysły.
W licznym gronie słuchaczy obecni byli m.in.: Wiesława Słowińska – wójt gminy Raciążek, Zdzisław Pietrzak – dyrektor Zespołu Szkół i Anna Ceglewska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Nie zawiedli parafianie i goście, zaproszeni przez proboszcza, ks. Mariana Kuszyńskiego, znanego w środowisku gorliwego animatora kultury.
Ostatnią część recitalu wypełniły kolędy. Wspólnym śpiewem rozbrzmiewał cały kościół; akompaniowała Dominika Eska. Warto pamiętać, że w Polsce zachowało się najwięcej, gdyż około pięciuset kolęd z różnych okresów historycznych. Stanowią one dziedzictwo kulturowe, z którego mamy prawo być dumni.
Dla lokalnej społeczności możliwość wysłuchania koncertu muzycznego w wykonaniu znakomitej pianistki jest wydarzeniem niecodziennym i ważnym, dlatego uważam, że jest ono godne odnotowania. Przeżycie było tym głębsze, że miało miejsce w przestrzeni sakralnej i błogosławionym czasie Bożego Narodzenia.