W niedzielę 25 września br. w kościele farnym św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie odbył się koncert "Śladami Chopina", zorganizowany przez Filharmonię Pomorską. Wystąpiła japońska pianistka Rinko Kobayashi. Nieszawski recital fortepianowy był częścią 43. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Muzyka była tak piękna, że czułem się, jakbym był w niebie... Jestem wzruszona, że muzykę naszego kompozytora przybliża nam artystka z tak dalekiego kraju... Koncert przepiękny, wykonanie mistrzowskie, nieprawdopodobna frekwencja... Jesteśmy tym na sercu i duchu bardzo podniesieni - oto refleksje niektórych uczestników recitalu fortepianowego. Pianistka bisowała kilkakrotnie.
Śladów Fryderyka Chopina w Nieszawie należy szukać w "Kurierze Szafarskim", wakacyjnej gazetce czternastoletniego Fryderyka. Jak napisał, przejeżdżając przez Nieszawę, usłyszał "siedzącą na płocie Catalani", nieszawską dziewczynę, która śpiewała "mazureczka". Angelika Catalani była słynną włoską śpiewaczką operową, przed którą Chopin wystąpił jako "cudowne dziecko". W żyłach genialngo kompozytora płynie nie tylko polska, ale i kujawska krew. Jego matka była Kujawianką. Zatem Kujawianie mogą się czuć krajanami Chopina. Przypomniał o tym proboszcz parafii ks. kan. Wojciech Sowa, gospodarz koncertu.
Rinko Kobayashi karierę pianistyczną rozpoczęła również jako "cudowne dziecko". Artystka występowała m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Tajpej, Wigmore Hall w Londynie. Wielokrotnie nagradzana, najbardziej jednak ceni nagrodę, którą zdobyła w 1980 r. podczas Międzynarodowego Koncertu Chopinowskiego. Za propagowanie twórczości naszego kompozytora na całym świecie otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Została również nagrodzona Złotą i Platynową Płytą za nagranie utworów Chopina.
Pierwszą część recitalu wypełniły utwory Gabriela Faure, Romana Maciejewskiego i Sergiusza Rachmaninowa, powstałe pod wpływem twórczości Fryderyka Chopina. Później zabrzmiał sam kompozytor, a konkretnie te utwory, w których odzywają się nuty wspomnień z jego pobytu na Kujawach. Niewykluczone, że Rinko Kobayashi zapoczątkowała Dni Chopinowskie w Nieszawie. Po koncercie pianistka powiedziała: - Gram dla Boga, dlatego największą radością dla mnie jest, jeżeli pod wpływem muzyki dokona się choć jedno nawrócenie.