Logo Przewdonik Katolicki

Kim jest anioł?

Monika Białkowska i ks. Henryk Seweryniak

Jest w powrocie do Michała Archanioła jakiś znak czasu: przekonanie o zagrożeniu, obraz wojownika, który przebija diabła mieczem, wezwanie do jakiejś rycerskości w wierze.

Monika Białkowska: Na Boże Narodzenie rozaniela się nam świat: pełno ich w kolędach, w żłóbku, na choince. Zadziwiła mnie kiedyś dyskusja, która rozgorzała w internecie. Ktoś nazwał dziecko „aniołkiem” – na co inny się oburzył, że to brzmi strasznie, tak grobowo, jak życzenie śmierci. Bo przecież na grobach czytamy: „Powiększył grono aniołków”. Wydawało mi się to oczywiste, ale wygląda na to, że wielu wciąż tego nie wie: po śmierci ani małe dzieci, ani my nie będziemy aniołami!
 
Ks. Henryk Seweryniak: Nie będziemy. Nauka Kościoła na ten temat mówi, że anioł jest czystym duchem, stworzonym przez Boga, który ma przy Bogu specjalne funkcje do wypełnienia. Anioły adorują Go, są Jego posłannikami, trochę jak na jednym z tabernakulów dłuta Gustawa Zemły. Klęczą z boku i zdają się powtarzać: „Święty, święty, święty”. A jednocześnie  mają stopy. Jakby były nieustannie gotowe do biegu.
 
MB: Artyści zastanawiali się, czy stopy aniołom są w ogóle potrzebne. Stóp nie uważano za atrakcyjną część ciała: piękne były, gdy należały do kogoś przynoszącego wieść o zbawieniu. Niby dużo wiemy o aniołach, ale gdyby się dobrze wczytać, to w Biblii o tym, skąd się wzięły, niewiele wyczytamy. Ma Ksiądz katechizm? Aż muszę sprawdzić… No, właśnie. Katechizm mówiąc o upadłym aniele, odsyła nas dopiero do ostatniej księgi Pisma, do Apokalipsy. Kiedy mówi o tym, że Szatan był najpierw dobrym aniołem stworzonym przez Boga, powołuje się na Sobór Laterański IV w 1215 r. Czyli to, o czym mówimy, to stosunkowo młoda tradycja…

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 2/2020, na stronie dostępna od 05.02.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki