Logo Przewdonik Katolicki

Niezwyciężony „Teddy”

Natalia Budzyńska
fot. Galapagos films

Wygrywał walki bokserskie w obozach koncentracyjnych. Kibicowali mu współwięźniowie i wysocy oficerowie SS. Tadeusz Pietrzykowski, „Teddy”, zmarł w 1991 r., teraz powstaje fabularny film oparty na jego niezwykłej biografii.

Losy Tadeusza Pietrzykowskiego, który najważniejsze walki w swoim życiu stoczył w obozach koncentracyjnych, zainspirowały w przeszłości twórców: Józef Han opierając się na jego historii, napisał nowelę Bokser i śmierć, a na jej podstawie słowacki reżyser Peter Solan nakręcił w 1962 r. film o takim samym tytule. Jednak nawet jeśli ktoś słyszał o obozowych walkach bokserskich, to nie tyle o „Teddym”, ile o Salamo Arouchu, greckim pięściarzu żydowskiego pochodzenia, bohaterze amerykańskiego filmu Triumf ducha z 1989 r. Arouch walczył o swoje życie, przegrana walka oznaczała dla niego śmierć w komorze gazowej. Stoczył w Auschwitz ponad dwieście walk i wszystkie wygrał, ale z „Teddym” nigdy się na ringu nie spotkał. Kiedy Arouch znalazł się w Auschwitz, Pietrzykowskiego już tam nie było, walczył wtedy w innym obozie koncentracyjnym, w Neuengamme koło Hamburga. Obaj doczekali końca wojny w Bergen-Belsen. Arouch na oświęcimskim ringu walczył za to z innym polskim pięściarzem, wicemistrzem Europy z 1939 r. i kilkukrotnym mistrzem Polski, Antonim Czortkiem. Czortka przywieziono do Auschwitz latem 1943 r. Został rozpoznany prawdopodobnie przez niemieckiego kapo, mistrza Niemiec w wadze średniej, Waltera Dunninga, zwanego też „krwawym Walterem”. To on miał być inicjatorem organizowania w obozie bokserskich walk, a jednym z jego pierwszych przeciwników na ringu był „Teddy”. O „Teddym” opowiadano sobie w obozie długo, stał się legendą, o czym w opowiadaniu U nas w Auschwitzu zaświadczał Tadeusz Borowski, pisząc: „Jeszcze tkwi tu pamięć o Numerze 77, który niegdyś boksował Niemców jak chciał, biorąc na ringu odwet za to, co inni dostali na polu”.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 2/2020, na stronie dostępna od 05.02.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki