Logo Przewdonik Katolicki

Pracownicy socjalni: zarobki niższe niż pomoc

Piotr Wójcik
fot. Agnieszka Sozańska

Pomoc społeczna jest w Polsce postawiona na głowie. Niektórzy korzystają z niej latami, a inni – choć powinni – w ogóle. Do tego pracownicy socjalni, którzy mają pomagać biednym, sami powinni ustawić się w kolejce po zasiłek.

Jeszcze dekadę temu sektor publiczny był dla wielu Polaków wymarzonym miejscem pracy. Szczególnie na prowincji, gdzie trudno było o atrakcyjne oferty w sektorze prywatnym. Dziś praca w budżetówce kojarzy się głównie z niskimi płacami i zablokowanymi drogami awansu. Szeregowi urzędnicy samorządowi, pracownicy służby zdrowia niebędący lekarzami, nauczycielki, bibliotekarki czy nawet niektóre służby mundurowe (np. strażacy) zarabiają bardzo mało, choć większość tych zawodów cieszy się w oczach opinii publicznej największym poważaniem.
Dominująca jeszcze niedawno filozofia „taniego państwa” zrobiła prawdziwe spustoszenie w naszym sektorze publicznym, z którego będziemy wychodzić latami, jeśli nie dekadami. Autorzy koncepcji „taniego państwa” najwyraźniej zapomnieli, że pracownicy budżetówki to także obywatele tegoż państwa.
Koszmarną sytuację mają w pierwszej kolejności pracownicy socjalni, którzy pod koniec ubiegłego roku przeprowadzili akcję protestacyjną. Dzięki „czarnemu tygodniowi” społeczeństwo mogło się przekonać, że ludzie, którzy mają wyciągać innych z biedy, sami tkwią w ubóstwie. Opublikowane właśnie wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej warunków pracy pracowników socjalnych nie tylko tamte tezy potwierdzają, ale też rzucają na nie nowe światło. I jest to światło wyjątkowo mroczne.
 
Przeciążeni i zniechęceni
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła swoją kontrolę w drugiej połowie ubiegłego roku w 24 wybranych ośrodkach pomocy społecznej (OPS), w których zatrudnionych jest 468 pracowników socjalnych. Oprócz tego NIK przeprowadziła ankietę, w której wzięło udział 4206 pracowników socjalnych z całego kraju. Tu warto zaznaczyć, że nie każdy pracownik OPS to pracownik socjalny.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 2/2020, na stronie dostępna od 05.02.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki