Logo Przewdonik Katolicki

Nieludzka Europa?

ks. Mirosław Tykfer
fot. archiwum prywatne

Rozmowa z bp. Krzysztofem Zadarką, z ramienia polskiego Episkopatu odpowiedzialnym za imigrantów

Pandemia pozbawia nie tylko zdrowia, ale też pracy. Wielu Ukraińców pozostało bez środków do życia.
Powinniśmy się zainteresować tymi, którzy z różnych powodów nie wrócili na Ukrainę. Część z nich zapewne pracowała nielegalnie, niektórzy nie znają języka. Nie wiem, czy są dla nich wystarczające zabezpieczenia socjalne. Nie możemy więc ich z tym wszystkim zostawić samych sobie.
 
Ale co można zrobić w tych warunkach? Pracę straci także wielu Polaków.
Ksiądz pyta o Ukraińców, ale są też obcokrajowcy z wielu innych krajów, również z tych bardzo dalekich. Są też tysiące studentów ze 170 krajów. Oni wszyscy potrzebują życzliwych ludzi, solidarności. Możemy przynajmniej pomóc im się tutaj jakoś odnaleźć.
 
Tylko jak, jeśli mamy „zostać w domu”?
Ale obok nas żyją ci, którzy domu nie mają. Gdzie oni mają „zostać”? Ktoś musi do nich wyjść. Są chorzy. Są starsi uwięzieni we własnych domach. Na szczęście są różne organizacje i wspólnoty, które to robią, i bardzo dobrze. Przy zachowaniu wszystkich procedur bezpieczeństwa. To są nowe oblicza świętości.
 
Może Ukraińcy wcale nie czują się tutaj tak obco.
Byłem na zakupach, gdy przed sklep podjechał jakiś młody Ukrainiec na hulajnodze i zapytał, dlaczego ludzie stoją na zewnątrz i nie wchodzą. To było po pięciu dniach od wprowadzania w Polsce obostrzeń bezpieczeństwa. On jednak nie wiedział, co się dzieje. Niektórzy z nich mogą być wyobcowani w naszym kraju. Jeśli im nie pomożemy, część z nich dołączy do bezdomnych. W Koszalinie mamy na przykład Dom Miłosierdzia. Przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa nadal pomagamy ludziom potrzebującym.
 
Ksiądz Biskup kilka tygodni temu wrócił z Samos i Lesbos, greckich wysp, na których kumuluje się ogromna grupa migrantów. Problem Ukraińców bez pracy jest poważny, ale ten w Grecji jest chyba znacznie bardziej dramatyczny.
Byłem tam z ks. Maciejem Szmucem z Caritas Szczecińskiej, ks. Tomaszem Rodą z Caritas Koszalińskiej i Jarosławem Bittelem, zastępcą dyrektora Caritas Polska. Warunki, w jakich żyją migranci ma wyspach, są nieludzkie.


BANER-2-LAST.jpg

 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 13/2020, na stronie dostępna od 23.04.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki