Logo Przewdonik Katolicki

Z Chrystusem do końca

Jacek Borkowicz
fot. materiały archiwalne

Ta świeżo wydana książka mówi nam o fenomenie niezwykle ważnym, o którym nigdy dosyć przypominania. Jedną z ofiar prześladowań, skierowanych przeciw wierzącym w Związku Sowieckim – szczególnie w pierwszych latach istnienia tego państwa – byli katolicy.

Spośród setek tysięcy bezimiennych ofiar w tym Kościele udało się dotąd ustalić nazwiska 1992 osób, duchownych i świeckich, które oddały życie za Chrystusa. Z tej listy w 2003 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wytypowała 16 kandydatów do wyniesienia na ołtarze. W 2014 r. zaawansowany już proces beatyfikacji objął 15 Sług Bożych. O nich właśnie mówi ta książka. Jej redaktorem jest ks. Krzysztof Pożarski, wyznaczony przez Watykan na postulatora procesu.
Dzieło zawiera biogramy biskupa Antoniego Maleckiego, prałata Konstantego Budkiewicza, księży Jana Trojgi, Pawła Chomicza, Franciszka Budrysa i Antoniego Czerwińskiego, ojców Igora Akułowa i Piotra Jemielianowa (nie „Emeljanow”, jak pisany jest w książce!), matki Katarzyny (Anna Abrikosowa), siostry Róży (Halina Jętkiewicz) oraz Kamili Kruszelnickiej.
Każda z wymienionych tu osób to niepowtarzalne zjawisko. Inna była osobowość prałata Budkiewicza, zamordowanego strzałem w tył głowy w podziemiach moskiewskiej Łubianki w samą Noc Wielkanocną 1923 r., inna księdza Budrysa, który z kondycją siłacza objeżdżał wspólnoty katolików rozrzucone na obszarze niemalże połowy Syberii, inna wreszcie Anny Abrikosowej, pięknej kobiety, zmagającej się z wysiłkiem potrójnej walki – o własną wiarę, o wytrwałość w prześladowaniach, a także walki z własną chorobą. Szczupłość miejsca nie pozwala napisać o wszystkich, dlatego tym bardziej warto polecić tę książkę.
Choć nie jest to praca wolna od mankamentów. Najbardziej dotkliwym jest brak sylwetek czterech spośród piętnastki objętych procesem Sług Bożych, księży Fabiana Abrantowicza, Janisa Mendriksa, Andrzeja Cikoty i Stanisława Szulmińskiego. Ich procesów beatyfikacyjnych nie prowadzi ks. Pożarski, lecz zgromadzenia marianów i pallotynów. Można jednak było, zamiast niepotrzebnego w tej pracy rozdziału o prześladowaniach katolików w Rosji carskiej, skreślić chociażby ich krótkie biogramy.
 
Na własne oczy
Autorką dziewięciu spośród jedenastu biogramów jest Aleksandra Romanowa. Jej życiorysy wyróżniają się solidną dokumentacją źródłową, włącznie z arcyciekawą dokumentacją ujawnionych akt z sowieckich śledztw i procesów.


BANER-2-LAST-1.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 13/2020, na stronie dostępna od 23.04.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki