Logo Przewdonik Katolicki

Co dalej z wyborami prezydenckimi

Piotr Jóźwik

Na 10 maja zaplanowano wybory prezydenckie. Gdyby w pierwszej turze nikt nie otrzymał ponad połowy głosów, wówczas dwa tygodnie później, czyli 24 maja, konieczna będzie „dogrywka” między dwójką kandydatów z największym poparciem.

– wybory prezydenckie są bardzo ważne, ale ważniejsze jest zdrowe i życie Polaków
– konstytucja daje możliwość przesunięcia wyborów pod warunkiem wprowadzenia stanu nadzwyczajnego
– można dyskutować, czy spełnione są wszystkie przesłanki do jego wprowadzenia, ale de facto on już obowiązuje

Czy za nieco ponad 6 tygodni pójdziemy do urn? Patrząc na to, jak każdego dnia przybywa w Polsce dziesiątek osób zarażonych koronawirusem, a niemal codziennie pojawiają się ofiary śmiertelne, a także porównując naszą sytuację do innych państw walczących z epidemią – ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Na razie jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte.
 
Według sondażu przeprowadzonego 17 i 18 marca przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expresu”, 70 proc. badanych chce, żeby wybory odbyły się w późniejszym i bezpieczniejszym okresie. Tylko 12 proc. uważa, że nie ma potrzeby podejmować takiej decyzji. Podobne wyniki przyniósł sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM: 72 proc. za odłożeniem pierwszej tury wyborów, 16 proc. uważa, że nie trzeba tego robić.
Wybory prezydenckie od lat cieszą się największą frekwencją. Te najbliższe będą szczególnie ważne z jednego powodu: zwycięstwo kandydata obozu rządzącego, czyli Andrzeja Dudy, pozwoli Zjednoczonej Prawicy na dalsze sprawowanie władzy, mimo pozostającego w rękach opozycji Senatu; z kolei zwycięstwo któregokolwiek z kandydatów opozycyjnych doprowadzi zapewne do pata, w którym ustawy uchwalane w Sejmie będą wetowane przez prezydenta, a Zjednoczona Prawica nie dysponuje w Sejmie wystarczającą większością, by prezydenckie weto odrzucić.
Wydaje się jednak, że pomimo wagi nadchodzących wyborów, w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego polityka stała się dla Polaków sprawą drugorzędną – o wiele ważniejsze od majowego głosowania jest bowiem opanowanie koronawirusa i zapobieżenie sytuacji, która ma miejsce np. we Włoszech.

BANER-2-LAST.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 13/2020, na stronie dostępna od 23.04.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki